Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 2319
سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۴ ب٫ظ
چالش‌های تولید محتوا درجامعه اطلاعاتی:
اظهارات مختلف درباره نقش دولت‌ها در تولید محتوا در دنیای مجازی
مدیرکل روابط عمومی مخابرات معتقد است باید تشکل‌های مدنی به جای دولت محتوای مجازی تولید کنند اما معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی می‌گوید دولت‌ها وظیفه دارند از تولید محتوای بومی حمایت کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، نهمین نشست از سلسله نشست‌های دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها با موضوع بررسی چالش‌های محتوا در جامعه اطلاعاتی پیش از ظهر امروز سه‌شنبه (۲۸ بهمن ماه) با حضور جمعی از کارشناسان حوزه ارتباطات، فناوری اطلاعات و نیز تعدادی از دست‌اندرکاران اجرایی و تقنینی این حوزه در محل این دفتر برگزار شد.

در این نشست داوود زارعیان، مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران در سخنانی با بیان اینکه در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ زمانی که اجلاس جهانی سران درباره جامعه اطلاعاتی برگزار شد، در روزهای اول که موضوع شکاف دیجیتالی مطرح شد، این موضوع بیشتر فنی به چشم می‌آمد و شاید ما هم به دنبال این رفتیم که چه کار می‌توانیم کنیم که مشترکان تلفن همراهمان بیشتر شود. Por, kur u miratua "Deklarata e Parimeve", ne kemi parë se si përmbajtja teknike dhe pas paguar,fa.

وی افزود: این اعلامیه دولت‌ها را مسئول تولید محتوا نمی‌داند بلکه همه نهادها، سازمان‌ها و درواقع خود مردم را مسئول این کار می‌داند. کما اینکه اگر دولت‌ها مسئول تولید محتوا باشند، ما به جایی نخواهیم رسید.

زارعیان با اشاره به برخی‌ از بندهای «اعلامیه اصول»، گفت: Strategjia jonë e përdorimit të internetit në strategjinë e ftohtë ka ndryshuar, por duhet të ngarkoni strategji,fa. ما بحث‌های خصوصی‌سازی، آزادسازی و مقررات‌زدایی را در حوزه استفاده از اینترنت در اسناد بالادستی داشته‌ایم. اما متاسفانه ما خصوصی‌سازی را بد انجام دادیم، نهاد تنظیم مقررات را هم دیر و ناقص تشکیل دادیم و موضوع آزادسازی را هم هنوز انجام نداده‌ایم.

مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران سپس با اشاره به آماری در مورد استفاده مشترکان ایرانی همراه اول از فضای اینترنت، گفت: Bazuar në këto të dhëna, konsumi i abonentëve mobil në vend katër muaj më parë ka qenë tre deri në katër terabytes deri në 30 terabytes, por tani kjo shifër është rritur,fa. سئوال اصلی اینجاست که مردم ما در اینترنت چه چیزی مصرف می‌کنند و پاسخ این است که تنها حجم دانلود بالا رفته و مردم به سمت دانلود رفته‌اند.

وی با اشاره به تاکیدهای مختلف مقامات دولتی و همچنین فعالین بخش خصوصی برای توسعه فناوری و زیرساخت‌های نسل‌های مختلف تلفن همراه در ایران، گفت: مطمئن باشید با این وضعیت ما کمتر از یک سال دیگر، نسل چهارم تلفن همراه را هم در ایران خواهیم داشت و آن را توسعه خواهیم داد ولی آیا باز هم تغییری در نحوه استفاده از فضای اینترنت رخ خواهد داد؟

Profesori tha gjithashtu: Ne jemi në përmbajtje sektorin e prodhimit në internet me këtë çështje, por statistikat dhe sondazhet tregojnë se arsimimi media e shoqërisë sonë është duke u zhvilluar, por edhe shenjat e këqija për të ardhmen e kësaj zone, ka edhe shkolla Smart është gjëja më e madhe kjo është se si ne mund të më mirë të arsimit shkarko tonë,fa!

زارعیان گفت: در دو سال گذشته معادل ۱۰ سال گذشته اینترنت پر سرعت واگذار شده و مطمئنا در سال ۹۴ هم این روند ادامه خواهد یافت. ولی با این حال به نظر می‌رسد که هنوز سیاست مشخصی در زمینه تولید محتوا در کشور وجود ندارد.

همچنین به گفته مدیرکل روابط عمومی شرکت مخابرات ایران، ۳۱ درصد درآمد اپراتورها به دولت داده می‌شود که البته در دولت‌های نهم و دهم، این پول به خزانه می‌رفت اما در دولت یازدهم ۷۰ درصد این اعتبارات به توسعه زیرساخت‌های ارتباطی و همین اپراتورها اختصاص می‌یابد.

سخنران پایانی این جلسه مهدیون، معاون تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی بود که در سخنانی با بیان اینکه شاید چیزی که جامعه عمومی به عنوان کاربر اینترنت می‌بیند، همان شبکه‌های اجتماعی است که امروز خیلی‌ هم بر سر زبان‌ها افتاده است، تاکید کرد: معمولا هم تصور این‌گونه است، کسانی که می‌خواهند این فضا را کنترل کنند، نگاهشان نوعی نگاه جهان‌داری است. به هر حال همه اینها نشان می‌دهد که تکنولوژی و به تبع آن اینترنت یک امر بی‌طرف و خنثی نیست.

وی همچنین با اشاره به مدل عرضه و تقاضا که در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهایی که نظام سرمایه‌داری در آنها حاکم است، در حوزه اینترنت و استفاده از فضای مجازی حاکم است، گفت: Modeli ynë është një model kulturor dhe të kërkoni në llojin e transcendentalism. Ne duhet të shikojmë në këtë sferë tre-dimensionale. Infrastruktura e internetit e cila lejon çështjet e furnizimit dhe kërkesës se parimi i craps, është mirë që në thelb nuk është për të zgjatet,fa.

Zëvendës Qendra Kombëtare për Cyberspace Rregullatorin e vuri në dukje se edhe në një vend si Amerika nuk mund të jetë në kundërshtim me çështjet e sigurisë kombëtare të publikuara dhe të ngarkuar në hapësirën kibernetike, ka thënë,fa: امروزه محتوا و کاربر دو چیز در هم آمیخته هستند. نمونه آن را در صنعت گیم می‌توان دید؛ بازی نه متن است، نه صوت است، نه تصویر و در عین حال همه آنهاست.

مهدیون سپس با بیان اینکه مدل‌های نردبامی و عمودی رگولاتوری که در ایران و برخی کشورهای دیگر در زمینه ساماندهی به فضای وب پیاده می‌شود، جواب نمی‌دهد گفت: ,fa. تولید چیزی که ما آن را محتوا می‌دانیم، در آینده جزو وظایف اصلی اپراتورها خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به تعریف شورای عالی فضای مجازی از «فضای مجازی»، گفت: یکی از سئوال‌های اساسی در این زمینه این است که ما باید مرزهای دفاعی خود را کجاها ببندیم؟ اگر مرزها را در فضای مجازی، جغرافیایی تلقی کنیم، عملاً یک شکست است.

Zëvendës Qendra Kombëtare për hapësirën kibernetike leksikore Rregullator dhe semantike dallimet gjithashtu duke iu referuar "përçarje" dhe "larg", ka thënë,fa: Ai ishte më parë ndarja dixhitale që do të thotë se ne mund të nuk nxiton, këto janë vende që janë mbi dhe ne jemi kthyer, ne,fa. Por, kur flasim e hendekut, i cili është se ne nuk duhet të hidhen në qoftë Nprym, i vdekur,,fa,Në fund të thënë Mhdyvn,,fa.

مهدیون در پایان گفت: ,fa.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی