Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 5463
سه شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۴ | ۰۸:۲۳ ق٫ظ
خسرو سلجوقی:
ایجاد ۳ موتور جست‌وجوی متنی در کشور
دبیر شورای راهبردی جویشگر بومی وزارت ارتباطات از نهایی‌شدن ۱۵ طرح مرتبط با موتور جویشگر بومی خبر داده و می‌گوید: حمایت از ایجاد سه موتور بومی جست‌وجوی متنی، مورد موافقت قرار گرفت.

این در حالی است که پیش از این، خسرو سلجوقی، رئیس شورای راهبری جویشگر بومی، بیان کرده بود: با وجودی که طرح‌های متفاوتی برای جویشگر بومی از سوی ذی‌نفعان دریافت شده، اما هنوز یک مدل اقتصادی مناسب برای جویشگر بومی نهایی نشده است. اگر حمایت در زمان مناسب و با مدل مناسب صورت نگیرد، ممکن است بازیگران بازار موتور جست‌وجوی بومی، صدمه ببینند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شرق ، سردار جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل، نیز بیان کرده بود: طبیعتا موتورهای جست‌وجو با معیارهایی نظیر «امکان دسترسی به بانک‌های اطلاعاتی دنیا» و «سرعت پردازش» رتبه‌بندی می‌شوند و براین‌اساس هر کشوری به سمت بهترین سرویس جویشگر می‌رود، اما راه‌حل اساسی برای ما اختیارکردن موتور جست‌وجوی بومی در شبکه ملی اطلاعات است. حال اگر زمان یاری نکرد یا نتوانستیم به چنین موضوعی دست یابیم، باید موازی با اقدامات تولیدی جویشگر، به سمت استفاده از سامانه‌های موتور جست‌وجوی رقیب آمریکایی‌ها برویم.

حال علیرضا یاری در گفت‌وگویی به تشریح وضعیت طرح‌های ارائه‌شده درباره توسعه موتورهای جست‌وجوی بومی پرداخته و می‌گوید: ۱۱۰ طرح دریافت شد که از میان آنها ۱۹ طرح را از ۴۰ شرکت‌کننده، برای بررسی در شورای راهبری جویشگر بومی، انتخاب کردیم. هم‌اکنون ۱۵ طرح در این زمینه تعیین تکلیف شده است و چهار طرح باقی‌مانده نیز در جلسه آینده شورای راهبری، تعیین تکلیف می‌شود. او ادامه می‌دهد: برای موتور جست‌وجوی متنی فقط سه پیشنهاد دریافت شده است. اما طرح‌های دیگر مربوط به سایر سرویس‌های جویشگر بومی خواهد بود. به این معنی که در طرح جویشگر بومی، سرویس‌های مختلفی دیده شده است که یکی از آنها، سرویس جست‌وجوی متنی است.

در این سرویس، کاربر در دنیای وب می‌تواند واژه‌های مختلف را جست‌وجو و مستندات مرتبط با آن را دریافت کند. او می‌افزاید: برای مثال، زمانی‌که کاربر قصد جست‌وجوی مستندات علمی و مقالات را دارد، سرویس دیگری مدنظر خواهد بود که جست‌وجو در فضای علمی را مهیا کند. درهمین‌حال برای جست‌وجوی خبر نیز امکاناتی با هدف تحلیل خبر، اولویت‌بندی و دسته‌بندی خاص در نظر گرفته شده است. به تعبیر دیگر، در طرح جویشگر بومی، پروژه‌های متعددی دیده شده که یکی از پروژه‌های اصلی آن، جست‌وجوی متنی است. در کنار آن اما پروژه جست‌وجوی تصویر، خبر، علم، گراف دانش، جست‌وجوی نقشه، ایمیل و خط و زبان فارسی تعریف شده است. به گفته او، درنهایت این خدمات به یکدیگر وصل شده و در قالب یک پروژه اصلی، یکپارچه می‌شوند. در این طرح، هدف ارتقای شرکت‌های نوپا و دارای ایده در حوزه جویشگر بود که توان جلوبردن همه سرویس‌ها را به صورت یکجا ندارند.

امید می‌رود در این طرح، سرویس‌های کامل‌تری در حوزه موتور جست‌وجوی بومی ارائه شود. بنابر اظهارات او این خدمات از شرکت‌های دیگر گرفته شده اما هسته اصلی جست‌وجوی متنی مربوط به پارسی‌جو است و درنهایت آنها در قالب یک همکاری مشترک، این طرح را پیاده‌سازی کرده‌اند. او درادامه می‌گوید: در این پروژه ملی، ۱۹ طرح محصول محور و پژوهشی دیده شده که سه طرح مربوط به موتورهای جست‌وجوی متنی است که تاکنون دو موتور جست‌وجو معرفی رسمی شده‌اند و حمایت از یک موتور جست‌وجو نیز در دستور کار قرار گرفته است. درعین‌حال در موتور جست‌وجوی متنی، هدف بومی‌سازی موتور اصلی جست‌وجو است و پس از اتمام مرحله بررسی برای ۱۹ طرح، قرارداد اولیه با شرکت‌های مدنظر منعقد می‌شود و نهایت مدل همکاری تدوین و نحوه حمایت اعلام می‌شود. فهرست پروژه‌ها را باید به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تخصیص اعتبارات لازم ارسال کنیم.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی