Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 4711
شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۴ ب٫ظ
رییس سازمان فضایی ایران:
برنامه های هفته جهانی فضا اعلام شد
محسن بهرامی با بیان اینکه مراسم های هفته جهانی فضا روز(یکشنبه) با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و الهام امین زاده معاون حقوقی رییس جمهور آغاز به کار می کند، گفت: آشنایی بیشتر جامعه با فناوری های فضایی مهم ترین هدف از برگزاری مراسم های این هفته است.

محسن بهرامی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته جهانی فضا، افزود: برنامه های متنوعی برای برگزاری این هفته تدارک دیده شده است تا طی آنها مردم بیشتر با فناوری های فضایی و اثرات آن در جامعه آشنا شوند.
وی با اشاره به نامگذاری های انجام شده بر روی روزهای هفته جهانی فضا، اظهار داشت: اولین روز این هفته به نام حقوق و دیپلماسی فضایی نامگذاری شده که برهمین اساس از معاون حقوقی رییس جمهور دعوت به عمل آمده تا آغازگر مراسم های ویژه این هفته باشند.
بهرامی ماهواره ها و کاوشگرها، سنجش از راه دور و محیط زیست، مشارکت های بین المللی فضایی را از دیگر عناوین انتخاب شده برای هفته جهانی فضا ذکر و تصریح کرد: نجوم و اکتشافات فضایی، فضا در زندگی روزمره و فضا و توسعه نیز از دیگر عناوینی است که برای برگزاری این هفته انتخاب شده است.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران تاکید کرد: شعار هفته جهانی فضا که از سوی سازمان های بین المللی تعیین شده اکتشاف است و ما برای این شعار نیز برنامه های ویژه ای را تدارک دیده ایم.
وی از برگزاری کارگاه ها، نمایشگاه های ویژه با مضمون فناوری فضایی خبر داد و گفت: به منظور آشنایی کودکان با فناوری فضا همکاری گسترده ای با کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انجام داده ایم تا این کانون نسبت به آشناسازی کودکان با فضا اقدامات لازم را به عمل آورد.
بهرامی با بیان اینکه سازمان فضایی ایران در سال ۱۳۸۳ تاسیس شد و از بدو تشکیل هدایت و برنامه ریزی پیرامون هفته جهانی فضا را برعهده دارد، تصریح کرد: این سازمان بیشتر نقش هماهنگ کننده و هدایت گری برنامه های طراحی شده را برعهده دارد و از همکاری سازمان ها و نهادهای مختلفی در این زمینه استفاده می کند.
رییس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه فنآوری فضایی برای کشور یک نقش راهبردی دارد، گفت: تبیین چگونگی نگاه به آینده در زمینه فنآوری فضایی نیازمند همکاری و هماهنگی نهادهایی بسیاری است که باید سازمان فضایی را یاری کنند.

** احتمال پرتاب ماهواره در سال جاری منتفی است
وی با اشاره به اینکه وظایف سازمان فضایی ایران تنها محدود به پرتاب ماهواره نیست و طیف وسیعی از فعالیت ها را دربرمی گیرد، پیش بینی کرد که امسال برنامه ای برای پرتاب ماهواره به فضا نداشته باشیم.
بهرامی با تاکید بر اینکه برای پرتاب ماهواره به فضا باید برنامه ریزی های گسترده ای صورت گیرد و پرتابگر هم تعیین شود، تصریح کرد: اقدامات لازم در دستور کار قرار گرفته اما به دلیل زمان بر بودن اقدامات و اینکه باید آمدگی در سطح مطلوب باشد احتمال پرتاب برای سال جاری منتفی است.
معاون وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات در خصوص استفاده از توان بخش خصوصی در بخش فضایی نیز گفت: تاکنون سه هزار ساعت جلسه در این زمینه برگزار کرده ایم تا بتوانیم در آنجاهایی که امکان دارد از توان بخش خصوصی نهایت بهره را بگیریم.

**نهاد بالادستی ما مرکز ملی فضایی نیست
وی با اشاره به همکاری با مرکز ملی فضایی که طبق حکم رئیس جمهور تشکیل شده است، تاکید کرد: نهاد بالادستی سازمان فضایی، مرکز ملی فضایی نیست و این مرکز براساس حکم رئیس جمهور وابسته به معاونت علمی فناوری رئیس جمهور است و ما سعی می کنیم همکاری خاص خود را در بخش هایی که به ما ارتباط داشته باشد با این مرکز انجام دهیم، اما اهداف این مرکز با فعالیت های سازمان فضایی ایران متفاوت است.

** تشکیل جلسه شورای عالی فضایی قبل از پایان سال
بهرامی در خصوص عدم تشکیل شورای عالی فضایی که طبق قانون مصوب باید هر سال دو بار برگزار شود، خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر شورای عالی فضایی تلاطم داشته و به دلیل برخی مسائل تشکیل نشده است، اما با هماهنگی و همکاری معاون علمی فناوری رئیس جمهور و حکمی که وی حدود ۱۰ روز گذشته برای دبیری شورای عالی فضایی به اینجانب داده اند، فعالیت های دبیرخانه شورای عالی فضایی آغاز شده است.
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: هم اکنون کارگروه های مشخصی برای دبیرخانه شورای عالی فضایی تشکیل و روسای این کارگروه ها نیز مشخص شده و کمیسیون راهبردی نیز تا هفته آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.
وی گفت: اینکه طبق قانون هر سال دو بار جلسه شورای عالی فضایی برگزار شود، کمی سخاوتمندانه و سخت است که سالانه دو بار هماهنگی برای برگزاری این شورا که با حضور رئیس جمهور باید باشد، انجام شود، اما با این حال تمام تلاش این است که امسال یک جلسه از این شورا را تشکیل دهیم.
بهرامی افزود: آماده کردن خوراک برای این شورا کار سنگینی است، اما با توجه به هماهنگی های لازم انجام شده و داده شدن اختیارات به کمیسیون راهبردی، پیش بینی می کنیم این شورا قبل از پایان سال برگزار شود و احتمالا دستور کار جلسه آن مربوط به هماهنگی و تقسیم بودجه سازمان های مرتبط با امر فضا در کشور خواهد بود.

**بازطراحی پروژه اعزام انسان به فضا
معاون وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات با تاکید بر اینکه مطالبات مقام معظم رهبری در حوزه توسعه علم و فناوری بسیار آینده نگرانه است، گفت: تکنولوژی در حال تحول و نوگرایی است و ما باید تمام تلاش خود را برای حضور در همه زمینه ها بکار گیریم.
وی با بیان اینکه ایران توان پرتاب و طراحی ماهواره را دارد و در میان کشورهایی است که دانش این فناوری را به دست آورده اند، افزود: فناوری های فضایی گسترده است و تنها داشتن ماهواره نیست.
بهرامی با اشاره به اینکه پروژه های بسیاری را در دستور کار برای گسترش فعالیت های فضایی و کاربردی کردن آن در زندگی مردم داریم، اضافه کرد: یکی از پروژه های مهم در دستور کار پروژه اعزام انسان به فضا است، اما باید این پروژه بازطراحی شود.
رییس سازمان فضایی ایران تصریح کرد: منابع محدود است و باید هدفگذاری های این پروژه با منابع همخوانی داشته باشد براین اساس، با کمک شورای راهبری طرحی را برای بازطراحی پروژه اعزام انسان به فضا آماده می کنیم که در شورای عالی فضایی مطرح شود و پس از آن شورای یادشده در مورد این طرح تصمیم گیری نهایی را خواهد داشت.

** ۳۰۰ ساعت مذاکره با فرانسوی ها برای ماهواره ملی
وی در مورد آخرین وضعیت ماهواره ملی نیز گفت: برای ماهواره ملی ۲ مسیر پیش رو را طی می کنیم، برای کوتاه مدت در حال مذاکره، برای تامین امکانات و نیازهایمان در ماهواره ملی هستیم و در بخش دیگر توسعه فناوری را به موازات آن پیگیری خواهیم کرد.
بهرامی با بیان اینکه نمی توان زمان قطعی برای این پروژه اعلام کرد، اضافه نمود: طفره نمی رویم، اما ماهیت پروژه های فضایی به نحوی است که نمی توان زمان قطعی برای آن داد.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به موضوع ماهواره ملی در بخش سنجش از دور، مخابرات و پخش، افزود: طبق اعلام قبلی مذاکره با هیات فرانسوی برای همکاری در این پروژه آغاز شده اما از شروع تا اتمام یک پروسه در مذاکرات زمان بسیاری نیاز دارد و مذاکره یک شبه به نتیجه نمی رسد.
وی گفت: بیش از ۳۰۰ ساعت جلسه گذاشته و رفت و آمدهایی داشتیم، اما هنوز به جمع بندی کاملی در این زمینه نرسیده ایم حتی ممکن است برای مذاکرات بیشتر، هیات ایران راهی فرانسه شود، اما آنچه مسلم است این است که از زمان عقد قرارداد برای طراحی و ساخت ماهواره بیش از ۲ سال طول می کشد که ماهواره آماده پرتاب شود.

** پایگاه پرتاب ماهواره چابهار هنوز طراحی نشده است
بهرامی درباره آخرین وضعیت پایگاه پرتاب ماهواره ای چابهار خاطرنشان کرد: این پروژه هنوز نه تنها ساخته بلکه طراحی نیز نشده است.
معاون وزیر ارتباطات و فنآوری اطلاعات ادامه داد: تنها چیزی که برای این پروژه فعلا انجام شده، مربوط به شناسایی و جانمایی زمین است و این پروژه بیش از ۲۰ سال زمان می برد و نمی توان به سرعت در مورد آن خبری اعلام کرد.
وی درباره همکاری با سازمان هواشناسی برای اعلام حوادث طبیعی با استفاده از امکانات ماهواره ای نیز اظهار داشت: هم اکنون همکاری با این سازمان در حال انجام است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.
رئیس سازمان فضایی ایران از مذاکره با ایتالیا برای بازپس گیری ماهواره ایرانی مصباح که در این کشور بلوکه شده، خبر داد و تصریح کرد: به علت تحریم ها ماهواره ایرانی مصباح از ۳ سال گذشته تاکنون در مصادره ایتالیا قرار دارد که در حال مذاکره برای بازپس گیری این ماهواره هستیم.
وی با بیان اینکه ماهواره مصباح که سابقه طراحی و تولید آن به بیش از ۱۰ سال پیش برمی گردد، گفت: مصباح یکی از ماهواره های کارآمد جمهوری اسلامی ایران است که با همکاری شرکت ایتالیایی طراحی و تولید شده است اما این ماهواره که برای تست نهایی در ایتالیا قرار داشت که به دلیل مشکلات تحریم امکان پرتاب نیافت و هم اکنون با کمک وزارت امور خارجه در حال مذاکره برای بازپس گیری آن هستیم.
رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه قرار بود ماهواره مصباح ابتدا توسط روس ها و سپس توسط هندی ها به فضا پرتاب شود، اضافه کرد: اما به دلیل شرایط تحریم این اتفاق نیفتاد و ماهواره مصباح تاکنون پرتاب نشده است، هم اکنون در حال مذاکره برای بازپس گیری آن هستیم و نمی توان زمان قطعی برای آن داد، اما در صورت بازپس گیری این ماهواره و آماده شدن نهایی، برای پرتاب آن مذاکرات خود را به صورت مجدد با کشورهایی که امکان پرتاب ماهواره را دارند مانند روسیه و هند پی خواهیم گرفت.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی