Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 5363
شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۱۶:۰۲ ب٫ظ
شبکه های اجتماعی:
تأثیر فضای مجازی بر روند انتخابات آتی مجلس
تأثیر فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی بر روند انتخاباتی آتی در حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در پرونده خبری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در سال‌های اخیر، ابزارهای ارتباطی در زندگی روزمره انسان‌ها بسیار پررنگ شدند؛ به طوری که در برهه کنونی، میلیون‌ها نفر در جهان از ابزارهای پیشرفته و به‌روز فناوری ارتباطات استفاده می‌کنند.

این ابزارهای پیشرفته، امروز جایگاه ویژه‌ای در زندگی ایرانیان پیدا کرده است و افراد بسیاری ساعت‌های زیادی را صرف استفاده از این ابزارها می‌کنند.

با نگاه به آنچه در اطراف‌مان می گذرد، مشاهده می‌کنیم که خیلی از ما وقت زیادی را به استفاده از تلفن همراه و اینترنت اختصاص داده‌ایم.

این میزان درگیری ما با اینترنت اتفاقی ا‌ست که در مدت کوتاهی و حتی بدون ‌اینکه برنامه‌ریزی کرده باشیم، به وقوع پیوسته ‌است؛ چراکه دیگر نمی‌توان ابزارهای نوین اینترنتی را در زندگی‌ها نادیده گرفت.

اما خلق شبکه‌های اجتماعی تحول دیگری را در دنیای فضای مجازی به وجود آورده‌اند؛ امروز شبکه‌های اجتماعی محلی برای تبادل اطلاعات با کمترین بازه زمانی شده و انتقال آن را به ثانیه رسانده است.

گرچه شبکه‌های اجتماعی در نگاهی ابتدایی بیشتر به مثابه محلی برای سرگرم شدن تصور شده، اما قابلیت‌های تاثیرگذاری بر افکار عمومی به خصوص در شکل‌گیری جنبش‌های اجتماعی مجازی یا ایجاد همگرایی‌های فردی و گروهی دارد که به جهت سمت و سو دادن به افکار و افعال در دنیای واقعی بسیار حائز اهمیت است.

این شبکه‌ها می‌توانند به‌عنوان محلی برای تضارب آرا و نظرات سیاسی و اجتماعی قرار گرفته یا در جهت ایجاد موج‌های حمایتی- انتقادی، حتی اپوزسیون علیه نظام‌های دولتی عمل کنند؛ به همین دلیل، تأثیر این شبکه‌ها بر جریانات سیاسی حاکم بر اجتماع و روند تأثیرگذاری بر این جریانات به خصوص در انتخابات قابل توجه است.

به نظر می‌رسد با وجود گستره شبکه‌های مجازی، امسال انتخاباتی متفاوت‌تری را نسبت به انتخابات گذشته در کشور تجربه خواهیم کرد.

از ماه‌های گذشته گروه‌های متخلفی با عنوان‌های مختلف انتخاباتی در شبکه‌های اجتماعی به خصوص تلگرام راه‌اندازی شده که محلی برای تبادل نظرات و پرسش و پاسخ کاندیدا تبدیل شده است.

امروز این موضوع در کشور بسیار جدی‌تر شده است و در حوزه‌های انتخابیه شاهد راه‌اندازی کانال‌ها و گروه‌های انتخاباتی هستیم که بر اساس گفته مسئولان، قانون صریحی برای جلوگیری از این موارد وجود ندارد.

در حوزه انتخابیه شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه نیز به تبع این موضوع به شکل پررنگی مشاهده می‌شود؛ گروه‌های تلگرامی این حوزه حتی به هزاران نفر نیز رسیده است و در روزها و هفته‌های گذشته شاهد حضور کاندیداهای این حوزه انتخابیه نیز در این شبکه‌های اجتماعی بوده‌ایم.

بحث و تبادل نظرات پیرامون مسائل مختلف حوزه انتخابیه و پرسش و پاسخ با کاندیداها از جمله مواردی است که امروز در گروه‌های تلگرامی دنبال می‌شود.

به همین منظور، دفتر خبرگزاری فارس در شهرستان دماوند درصدد است تا در پرونده‌‌ای خبری «تأثیر فضای مجازی به ویژه شبکه‌های اجتماعی بر روند انتخابات آتی» را در چند فصل مورد بررسی قرار دهد.

در این زمینه با کارشناسان رسانه‌ای و مسئولان مختلف به بررسی این پرونده که در انتخابات هفتم اسفندماه امسال بسیار مهم است، خواهیم پرداخت.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی