Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 2301
سه شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۳ ب٫ظ
وزیر ارتباطات:
باید ماهواره ملی و مستقل داشته باشیم
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از پایان برنامه ۱۰ ساله اول کشور در حوزه هوا و فضا و تعریف برنامه ۱۰ ساله دوم در این حوزه خبر داد و گفت: دولت با اولویت به این بخش ها می نگرد و باید ماهواره ملی و مستقل داشته باشیم.

مراسم بزرگداشت روز ملی فناوری فضایی صبح امروز سه شنبه در محل سالن اجلاس سران برگزار شد.

در این مراسم محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به گام های مثبت برداشته شده در دنیا در حوزه هوا و فضا گفت: در یک سال و نیم گذشته در دنیا گام های خوبی در عرصه فضا برداشته شده است و هزار و ۲۰۰ ماهواره هم اکنون در فضا جای گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ کشور دنیا ماهواره مستقل در فضا دارند، گفت: از این ۵۰ کشور ۹ کشور همسایه ما هستند و این نشان دهنده اهمیت ماهواره و علم فضا است.

واعظی با بیان اینکه در دنیای امروز بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از طریق فضا درآمدزایی می شود خاطرنشان کرد: ۶۰درصد از این درآمد که حدود ۱۹۰ میلیارد دلار می شود مربوط به درآمدزایی از محل ماهواره ها است.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۰ هزار کانال تلویزیونی در جهان از طریق ۲۵۰ ماهواره مخابراتی فعال است به تلاش کشورها و رقابت جدی در این حوزه اشاره کرد و گفت: کشورهای دنیا سعی دارند اشراف خود را در حوزه علم فضا افزایش دهند در ایران نیز نگاه دولت استفاده بهینه و صلح آمیز از فضا است.

واعظی با اظهار تشکر از رئیس جمهور به دلیل ساماندهی تشکیلات فضایی کشور و سپردن سازمان فضایی ایران به وزارت ارتباطات اظهار امیدواری کرد که از تمامی ظرفیت های علمی و تحقیقاتی کشور در این سازمان استفاده کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه برنامه ۱۰ ساله اول فضایی کشور به پایان رسیده است از تعریف برنامه ۱۰ ساله دوم در عرصه فضا خبر داد و گفت: وقت آن رسیده که فاز آزمایشی و تجربی برنامه های هوا و فضای کشور را پشت سر گذاشته و از خدمات فضا بیشتر بهره ببریم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز تمامی بخش های کشور به خدمات ماهواره ای و فضایی وزارت ارتباطات نیز قصد استفاده از خدمات ماهواره ای در تمامی امور را دارد.

واعظی گفت: در جهت تدوین برنامه ۱۰ ساله دوم در عرصه فضا با توجه به اسناد بالادستی نظام طراحی و ساخت ماهواره ملی و مستقل و پرتاب آن را در برنامه داریم.

وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران نیز با اشاره به هدف گذاری هایی که سازمان فضایی ایران دنبال می کند گفت: از نظر بودجه ای با محدودیت هایی مواجه هستیم و تلاش این است که برای سال ۹۴ منابع مورد نیاز را تامین کنیم.

وی با اشاره به حمایت فنی و مالی از ظرفیت های سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه زیر نظر این سازمان افزود: به زودی برنامه های خود را در مورد اداره این سازمان اعلام خواهم کرد.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی