Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 6987
جمعه ۲۶ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۳:۱۳ ب٫ظ
معاون فناوري و نوآوري وزارت ارتباطات:
جزییات پروژه کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات
دکتر دوایی به تشریح پروژه ” ایجاد یک کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات” در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی پرداخت.

کتر دوایی، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تشریح به اهمیت پروژه ” ایجاد کریدور فناوری اطلاعات و ارتباطات” در کشور به عنوان یکی از پروژه های اصلی اقتصاد مقاوتی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: امروزه وجود کریدورهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان یک ضرورت است و کریدورها در جهان به سه دسته کریدورهای محله‌ای، کریدورهای متمرکز و کریدورهای چند پهنه‌‌ای تقسیم می شوند.

وی در مورد اهداف این پروژه توضیح داد:  اجرای این پروژ موجب افزایش تولید ناخالص ملی و افزایش درآمد از طریق صادرات محصولات و خدمات برتر، محیط زندگی با کیفیت با رویکردهای محیط زیست سبز و انرژی های پاک، ایجاد محیط اجتماعی، ارزشی و فرهنگی جذاب برای افراد خلاق و کارآفرین، ایجاد و توسعه خوشه های فناوری با هدف کسب مزیت های رقابتی در سطح جهان و کمک به رشد متوازن و هم افزایی بین شرکت های بزرگ و کوچک از جمله اهداف ایجاد مناطق ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد شد.

معاون فناوری  وزارت ارتباطات  در ادامه افزود: البته در این مناطق نیز می تواند شاهد اشتغال زایی تخصصی و غیر متکی به دولت، جذب سرمایه گذاران خطر پذیر و ایجاد زیرساخت ها و مشوق های قانونی برای جذب و استقرار شرکت های بین المللی و ایجاد فضای یادگیری متقابل بود.

همچنین در بحث کریدور فاوا، فرمول چند پهنه ای را اعمال کردیم زیرا فاکتورهای موجود برای یک کریدور بزرگ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد.

دوایی خاطرنشان کرد: شهرک های فن آوری مانند منطقه ویژه فرودگاهی پیام به عنوان شهرک صنعتی ICT برای جذب سرمایه گذاران خارجی و داخلی دانش بنیان پارک فناوری فاوا واقع در کیلومتر ۱۹ اتوبان کرج، پژوهشگاه ICT، پژوهشگاه فضایی و پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی به عنوان نهادهای علمی و پژوهشی و همچنین سایت بومهن به عنوان مجرای ارتباطات اینترنتی کشور و تله هاوس ارتباطات منطقه‌ای از جمله  فاکتورها وزرات ارتباطات برای ایجاد این کریدور هستند.

وی افزود: فاکتورهای دیگری نظیر پست بانک به عنوان بانک تخصصی و خطرپذیر برای حمایت از شرکتهای فعال در زمینه ICTو دانشکده علمی-کاربردی پست و مخابرات به عنوان درگاه کریدور برای ارتباط با دانشگاه ها با هدف تربیت نیروهای متبحر برای صنعت نیز وجود دارد که می توان از پتانسیل آن ها در ایجاد کریدور استفاده کرد.

معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات در پایان یادآور شد: البته برای موفقیت در یک کریدور الزاماتی نظیر تامین زیرساخت های راه، انرژی، فیبر و شبکه موبایلی، تجهیزات برتری بخش و آزمایشگاه‌های تخصصی، تضمین زیرساخت‌های قانونی و مشوق‌های لازم، تقسیم کار پوشا بین نهادهای مستقر در کریدور و وجود برنامه ها و رویه ها برای حمایت از نوآوری شرکت‌ها باید وجود داشته باشد.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی