Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 7877
E diel 7 date Persian Aban 1396,,fa,ardhurat e 27700000000 $ në tremujorin e tretë Google se sa pritej,,fa | ۲۲:۵۸ ب٫ظ
حقایقی جالب درباره اینترنت در روز جهانی اینترنت
Khbranlayn, dhjetëra shkencëtarë, programuesit dhe inxhinierë kanë zhvilluar një teknologji të re që çon në atë që sot quhet informacion autostrada, interneti u krijua me emrin zyrtar,fa. Sot është e pamundur të imagjinohet një ditë pa internet që tregojnë rëndësinë e kësaj shpikjeje është në mesin e mijëra shpikje njerëzore,,fa,29 tetor,,fa,Khbranlayn, dhjetëra shkencëtar, programues,,fa. روز ۲۹ اکتبر […]

به گزارش خبرآنلاین، دهها دانشمند، برنامه نویس
Dhe inxhinierët kryesorë kanë zhvilluar një teknologji të re për autostradën e sotme të informacionit,,fa,Quajtur, u krijua me emrin e internetit zyrtare,,fa,Sot ajo dikur e pamendueshme pa internet,,fa
نامیده می شود، با نام رسمی اینترنت خلق شد.

امروز دیگر برایمان روزی بدون اینترنت قابل تصور
Asnjë shenjë për rëndësinë e kësaj shpikjeje është në mesin e mijëra shpikje njerëzore,,fa,29 tetor 1969, rasti i parë i transmetimit Internet,,fa.

روز ۲۹ اکتبر ۱۹۶۹ اولین انتقال اینترنتی صورت
Dhe email parë është dërguar, vetëm gjysma, për shkak se dy letra dërguar ja e identifikimit dhe kompjuteri crashes jashtë,,fa,Duke ditur disa fakte në lidhje me Ditën e Internetit,,fa,browsing internet nuk është e pakëndshme që së bashku ne,,fa.

دانستن برخی حقایق درباره اینترنت در روز جهانی
اینترنت خالی از لطف نیست که با هم مرور می‌کنیم:

“Jean Armour Polly,,fa,Nofkën "Nënë Cafe ',,fa,Surfing fjalën,,fa,Në vitin 1992, kur bibliotekari New York, të përdorura,,fa,Për një kërkesë të thjeshtë nga Google nga 1000 kompjuter,,fa,0. 2 sec përgjigj,,fa” ملقب به «مادر نِت»
واژه Surfing را
در سال ۱۹۹۲ زمانی که در نیویورک کتابدار بود، بکار برد.

به یک درخواست ساده از گوگل توسط ۱۰۰۰ کامپیوتر
در ۰٫۲ ثانیه پاسخ داده می‌شود.

Ndërmjet 16 deri 20 për qind e Ditës kërkime,,fa,Kërkesat e reja janë deri më tani nuk është kërkuar,,fa,ID e parë Mark Zuckerberg i Facebook-ut përdorues,,fa,(4) të përdorur,,fa,Llogaria e parë ata ishin 3 gjyq,,fa
درخواستی جدید محسوب می‌شوند که تاکنون پرسیده نشده بودند.

مارک زاکربرگ اولین کاربر فیس بوک از آی دی
شماره ۴ استفاده کرد. ۳ اکانت اول همگی آزمایشی بودند.

294 miliardë email janë dërguar çdo ditë,,fa,90% e spam-email në ditë,,fa,mail e parë "Tomlinson vota" veten në,,fa,1971 u dërgua,,fa,Në botë më shumë se 3. 6 miliardë email llogarive,,fa.

۹۰ درصد از ایمیل های ارسالی در روز اسپم هستند.

اولین ایمیل توسط «رای تاملینسون» به خودش در
سال ۱۹۷۱ ارسال شد.

در جهان بیش از ۳٫۶ میلیارد اکانت ایمیل وجود
دارد.

Çdo ditë 30 mijë faqet e internetit hacked,,fa,Pjesa më e madhe e trafikut të internetit nga robotët të tilla si,,fa,malware Google,,fa,Në 100 mijë ditën e dytë në internet do të regjistrohet.,,fa.

بخش عمده ترافیک اینترنت توسط ربات هایی مانند
گوگل یا بدافزارها تولید می‌شود.

روزانه ۱۰۰ هزار دومین اینترنتی ثبت می‌شود.

Video e parë është ngarkuar në YouTube dhe 23 prill, 2005,,fa,Quajtur "Mua në kopshtin zoologjik", që Jawed Karim, themelues YouTube në kopshtin zoologjik, "San Diego" atë,,fa,Dërgoje,,fa,Internet nevojë për energji për të mbijetuar 50,,fa
نامش «من در باغ وحش» بود که جاوید کریم، مبدع یوتیوب در باغ وحش «سن دیه گو» آن
را ارسال کرد.

اینترنت برای زنده ماندن نیاز به انرژی معادل ۵۰
Milion kuaj-fuqi të energjisë elektrike,,fa,Kaloi dy miliardë elektron për të gjeneruar një email.,,fa,Pesha 50 g lëvizja e elektroneve në internet,,fa.

دو میلیارد الکترون برای تولید یک ایمیل خرج می‌شود.

وزن حرکتی الکترون‌ها در اینترنت ۵۰ گرم است!

۵۶۵۶
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی