Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 3859
پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱۱:۲۲ ق٫ظ
با اختلالات اخبر:
سرنوشت تلگرام هم به مذاکرات گره خورد!
واکنش صریح مدیران شرکت تولید کننده پیام رسان تلگرام به اختلالات بوجود آمده در ارتباط کاربران ایرانی با سرورهایشان، واکنش سریع دولت مردان ایرانی را به همراه داشت تا شاهد وقوع اتفاقی کم سابقه در این ارتباط باشیم.
به عبارت بهتر تا اینجای کار مشخص شده بود که دست کم محدودیتی از طرف دولت بر این نرم افزار محبوب ایرانیان اعمال نشده است ولی هنوز کسی نمی‌دانست که آیا نهاد دیگری چنین کاری کرده یا خیر، اشکالات تلگرام، مربوط به سرورهای این شرکت و داخلی است؟
Die "helder", binne 'n paar uur van die publikasie van die amptelike standpunt van die bestuur telegram boodskapper wat stadig verbindings weens versteurings in die plaaslike Internet diensverskaffers in Iran of Iraanse ISP, 'n woordvoerder vir die Ministerie van Kommunikasie het .
Natuurlik, die woorde van die direkteur van openbare betrekkinge by die kant van die vrye Frnqy MR Ministerie van Kommunikasie en Inligtingstegnologie, woordvoerder vir die ministerie is ook verantwoordelik, nie eksplisiete genoeg om in staat wees om te help, beperkings op telegramme ontkenning boude die regeer en die groep se Dit was, het hy gesê,: "As die regbank het besluit om die filter netwerk kan direk van toepassing is op die Ministerie van Kommunikasie is sonder filter."
به عبارت بهتر تا اینجای کار مشخص شده بود که دست کم محدودیتی از طرف دولت بر این نرم افزار محبوب ایرانیان اعمال نشده است ولی هنوز کسی نمی‌دانست که آیا نهاد دیگری چنین کاری کرده یا خیر، اشکالات تلگرام، مربوط به سرورهای این شرکت و داخلی است؟
این ابهامات در حالی مطرح می‌شد که برخی شائبه ها حکایت از آن داشت که مدیران تلگرام همه واقعیت ها را نمی‌گویند و بخشی از اختلالات بوجود آمده در نرم افزارشان مرتبط با اشکالاتی ست که خودشان به آن مبتلا هستند؛ این گزاره زمانی مهر تایید می‌خورد که برخی کاربران ایرانی تلگرام گزارش می‌دادند که در روزهای اخیر، هنگام کار با تلگرام با خطاهایی مواجه شده‌اند که در مواقع شلوغی و ترافیک شدید سرورها رخ می‌دهند.
این در حالی است که آمار و ارقام حکایت از استقبال شدید و گسترده ایرانیان از این نرم افزار دارد تا جایی که خبر می‌رسد بیش از ۲۰ درصد ترافیک سرورهای تلگرام فقط و فقط مربوط به کاربران ایرانی است و در حال حاضر، بیشترین استفاده از سرورهای تلگرام در چارچوب مرزهای کشور ما رقم می‌خورد. بر این اساس دور از انصاف است اگر این ترافیک شدید را موجب مختل شدن ارتباطات تلگرام ندانیم و همه چیز را به اعمال محدودیت ها و امثال فیلترینگ مرتبط فرض کنیم.
Wanneer die onderwerp is meer interessant om te weet onmiddellik die erns van hierdie afwykings, telegram die bestuurders 'n nuwe weergawe van hul sagteware wat sal werk vir die gebruikers wat hulle sagteware opgedateer, meer gemaklik, en die intensiteit .
اما همه اینها تا قبل از آن بود که مدیران پیام رسان تلگرام همه مشکلات را به عرضه کنندگان اینترنت در ایران مرتبط بدانند و اعلام کنند که به دنبال یافتن چرایی این موضوع هستند چراکه بعد از انتشار این خبر، وزارت ارتباطاتی ها ابتدا اعمال محدودیت را تکذیب کردند و حال یک گام جلوتر گذاشته و خبر می‌دهند که برای رفع مشکلات تلگرام، به مدیران آن نامه رسمی زده‌ و خواستار مذاکره شده اند.
این را خسروی، معاون وزیر ارتباطات، ساعاتی پیش به تسنیم اعلام کرد و افزود: «نامه‌ای رسمی به تلگرام زدیم و در آن گفته‌ایم که شبکه شما در ایران مشکل دارد، بیایید بنشینیم مشکلات را حل کنیم.» وی خسروی در پاسخ به این سوال که قرار است برای حل مشکلات این شبکه CDN راه‌اندازی کنید؟، گفت: «بنا داریم مشکلش را چه به طریق CDN و چه از طرق دیگر حل کنیم.»
بدین ترتیب از یکسو مشخص شد که دیدگاه مسئولان نسبت به نرم افزارهای ارتباطی تا آنجا تغییر کرده که حاضرند با ایشان نامه نگاری رسمی کنند و از سوی دیگر مشخص شد که استراتژی ایشان در این مکاتبات چیست؛ مذاکره با مدیران این نرم افزارها.
این مذاکره همانگونه که در سوال خبرنگار آمده، ممکن است به راه اندازی سرورهای تلگرام در ایران منجر شود که می‌تواند مزایا و معایبی به همراه داشته باشد یا به بحثی فنی ختم شود که در نتیجه آن طرفین یکدیگر را قانع خواهند کرد که اشکال از کیست و برای رفع آن چه راهکارهایی وجود دارد. مذاکراتی که اگر به یافت راهکار موثری هم ختم نشود، دست کم مشخص خواهد کرد که آیا تلگرامی ها دروغ گفته‌اند یا واقعا محدودیتی (به دور از اطلاع دولت مردان) در دسترسی به سرورهای این نرم افزار در داخل کشور اعمال شده است.
اما هرچه تغییر رویکرد مسئولان از فیلترینگ نرم افزارهایی که به زعمشان مشکل آفرین هستند، به مذاکره و نامه نگاری رسمی با ایشان، خوشایند به نظر می‌رسد، طرح موضوعاتی مانند راه اندازی سرور این نرم افزار در ایران ممکن است برای بسیاری کاربران ایرانی خوشایند نبوده و زمینه ساز کوچشان از تلگرام به نرم افزاری دیگر شود. کوچی شبیه آنچه در فیلترینگ وی چت شاهدش بودیم یا شبیه هجوم میلیونی ایرانیان به تلگرام پس از کند شدن و شایعاتی که پیرامون توافق مسئولان ایرانی با مدیران این نرم افزار منتشر شد!

 
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی