Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 2865
چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۳ ب٫ظ
تغییرات برای شفاف سازی:
شفاف سازی امور اداری و مالی به وسیله فناوری اطلاعات از فساد اداری گسترده در کشور خواهد کاست
در حال حاضر فقدان برنامه ریزی و عدم استفاده از المانهای کاهنده فساد اداری بر روند پیشگیری از فساد اداری در ایران تاثیر منفی داشته است.

مهدی یوسف زاده در گفتگو با خبرنگار جوان افزود: امروزه مبحث فناوری اطلاعات و استفاده از نرم افزارهای مدیریتی نقش بسزایی در پیشگیری و مقابله با فساد اداری در دنیا داشته و بدین جهت کشورهای توسعه یافته در روند بکارگیری از این ابزارها همراه از نرخ رشد فساد کمتری نسبت به سایر کشورها برخوردار بوده اند.

این کارشناس ارشد حوزه فناوری اطلاعات افزود: آنچه ما امروز در کشور شاهد آن هستیم عدم اطلاعات مدیران عالی سازمانها در بکارگیری از ابزارهای نظارتی به‌روز در پیشگیری از بروز فساد در مجموعه های تحت مدیریت خود میباشد و با آموزش و اطلاع رسانی به این مدیران شاید بتوان نرخ رشد این موضوع خطرناک در کشور را به شکل چشمگیری کاهش داد.

وی معتقد است: آنچه امروز به عنوان نظارت و بازرسی در سازمانهای دولتی و غیر انتفاعی شاهد هستیم مبتنی بر یک شیوه سنتی و فاقد انعطاف استوار شده که این شیوه قدرت نظارت، کنترل و پیشگیری از حجم عظیم انواع تخلفات بخصوص تخلفات مالی و فسادهای جدید در این مجموعه ها را ندارد و متاسفانه تا کنون همتی هم برای تغییر این شیوه و به روزآوری آن توام با ابزارهای کارآمد را شاهد نبوده ایم.

یوسف زاده ادامه داد: امروز نیاز است بنا بر شرح وظایف و تخصص های هر مجموعه و مامورتی که در کشور ایفا میکنند نحوه بررسی و نظارت بر تخلفات بخصوص تخلفات منجر به فسادهای مالی در هر سازمان به صورت جداگانه تدوین و اجرایی شود و برای این موضوع بازنگری کلی در شیوه های نظارت و بازرسی در این مجموعه ها نیز ضروری است.

وی همچنین گفت: متاسفانه تا کنون دستگاههای ذیربط بخصوص دستگاههای نظارتی و دستگاههای سیاست گذار در حوزه فناوری اطلاعات نسبت به برنامه ریزی مدون در خصوص بکارگیری از ابزارهای به‌روز بخصوص ابزارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات اقدام مناسبی نکرده اند و یک خلاء بزرگ از این منظر در کشور در موضوع مبارزه با فساد را شاهد هستیم.

یوسف زاده ادامه داد: شناخت بسیاری از مسیرهای فرار از قانون و وجود بانکهای اطلاعاتی مشخص در کنار ابزارهای خود کنترلی مبتنی بر اطلاعات موجود در سازمانها میتواند حجم بسیاری از بروز این تخلفات که امروز شاهد آن هستیم را در کشور کم کرده و هشدارهای مناسب به مجموعه های ناظر در این خصوص را در زمان مناسب ارسال کند ولی متاسفانه به دلیل همین فقدان روند فسادهای گسترده مالی و بانکی در کشور به شکل فزاینده ای در حال رشد است!

وی در پایان خاطر نشان کرد: مقامات عالی حوزه نظارت با تاکیدات مقام معظم رهبری و ریاست محترم جمهور در خصوص مبارزه با فساد و رشد این موضوع در کشور امروز بیش از گذشته باید نسبت به تغییر این نگرشها حساس باشند تا انشالله بتوان با برنامه ریزی های صورت گرفته و استفاده از این ابزارهای کارآمد و تغییر شیوه های معمول نظارت از روند فزاینده گسترش فساد در کشور به شکل قابل قبولی کم کرد.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی