Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 767
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۳ | ۱۳:۰۸ ب٫ظ
وزیر ارتباطات خبر داد:
شورای راهبری موتور جستجوی بومی اجرایی می شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،گفت: شورای راهبری موتور جستجوی بومی با هدف عملیاتی سازی در شبکه ملی اطلاعات، در وزارت ارتباطات اجرایی می شود.

محمود واعظی افزود: این شورا متشکل از نمایندگان پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و سه عضو به نمایندگی بخش خصوصی و نمایشگاهی است.

وی به وظایف شورای راهبری موتور جستجوی بومی اشاره کرد و گفت: انسجام و جهت دهی، هدایت و راهبری پروژه های موتورجستجوی بومی برای شبکه ملی اطلاعات با پشتیبانی کامل از خط و زبان فارسی، خدمات جستجوی دولت الکترونیک و درگاه مجتمع سازی خدمات فناوری اطلاعات از جمله این وظایف است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: طرح موتور جستجوی بومی که به عنوان درگاه مجازی استفاده از خدمات در شبکه ملی اطلاعات است با هدف استقلال در فضای سایبری و ارائه خدمات مناسب با فرهنگ و نیازهای کاربران فارسی زبان در نظر گرفته شده است.

واعظی گفت: تمرکز این طرح بر ارائه خدمات متکی بر اطلاعات محلی و منابع اطلاعاتی بومی است که از جمله این موارد می توان به ارائه سرویس جستجو بر روی منابع اطلاعاتی مورد استفاده در خدمات دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک، بانکداری الکترونیک و آموزش الکترونیک اشاره کرد.

وی ادامه داد: در این راستا طی چند سال اخیر در سازمان فناوری اطلاعات ایران فعالیتهایی در حوزه های توسعه خدمات موتور جستجو، دادگان و ابزارهای پردازش زبان فارسی صورت گرفته است.

وزیر ارتباطات به برخی از مهمترین خدمات موتور جستجوی بومی اشاره کرد و گفت: توسعه پایلوت موتور جستجوی فارسی سامانه و خدمت ترجمه ماشینی، سامانه پرسش و پاسخ قرآنی، توسعه شبکه واژگانی عمومی زبان فارسی(WORD NET) ، مجموعه داده محک استاندارد برای بازیابی اطلاعات در زبان فارسی، ابزارهای پردازش زبان فارسی نظیر خطا یاب و ریشه یاب از جمله این خدمات است.

واعظی تصریح کرد: به منظور ارزیابی دقیق و مستمر سامانه های توسعه داده شده ابزارهای پایش و رصد این خدمات نیز توسعه یافته است.

وی از معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت خواست با توجه به اهمیت پروژه به اولویت دادن اعتبار برای آن اقدام کند.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی