Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 525
شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ | ۲۱:۳۱ ب٫ظ
فردا اینترنت موبایل ارزان می شود؟/ وزیر ارتباطات: از نظر ما هم اکنون ارقام، بالاست
طبق صحبت‌های وزیر ارتباطات در جلسه فردای کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه اینترنت موبایل مورد اصلاح و بازنگری قرار خواهد گرفت. پیش از این در جلسات قبلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای استفاده از هر کیلو بایت داده تلفن همراه تعرفه ای معادل ۲.۵ ریال تعیین شده بود که بر این اساس هزینه استفاده آزاد […]

طبق صحبت‌های وزیر ارتباطات در جلسه فردای کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه اینترنت موبایل مورد اصلاح و بازنگری قرار خواهد گرفت.

پیش از این در جلسات قبلی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات برای استفاده از هر کیلو بایت داده تلفن همراه تعرفه ای معادل ۲.۵ ریال تعیین شده بود که بر این اساس هزینه استفاده آزاد از اینترنت تلفن همراه به گونه‌ای می‌شد که به گفته عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی کاربران برای دانلود یک فیلم با اینترنت آزاد ملزم به پرداخت هزینه معادل ۲۶۰ هزار تومان می شدند.

به عبارت دیگر، به دنبال ورود اپراتورهای اول و دوم ارتباطی به حوزه ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه، ظرف هفته‌های گذشته کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات که مسئولیت تعرفه‌گذاری در حوزه ارتباطات کشور را برعهده دارد اینگونه اعلام کرد که از این پس هزینه استفاده از اینترنت موبایل فارغ از اینکه نسل دو باشد یا سه، بر اساس حجم تعریف شده و هر کیلوبایت اینترنت در موبایل تعرفه‌ای معادل ۲.۵ ریال خواهد داشت.

این در حالی است که در گذشته سقف تعرفه مجاز برای استفاده از اینترنت نسل دو کیلوبایتی ۱۴.۸ ریال بود که البته که این رقم سقف تعرفه بوده و اپراتورها بر اساس شرایط رقابتی بازار، تعرفه‌ای بین یک تا پنج ریال را اعمال می کردند. هزینه اینترنت نسل سه که پیش از این در انحصار رایتل قرار داشت نیز رقمی بین نیم تا یک ریال تعریف شده بود.

در این میان اگرچه در توجیه تعرفه‌های جدید گاهی گفته می‌شد این ارقام از ۱۴.۸ ریال به ۲.۵ ریال کاهش پیدا کرده اما در نهایت در حوزه ۳G از نیم تا یک ریال به ۲.۵ ریال رسیده و موجب می شد برای بازکردن یک سایت خبری به طور آزاد کاربر ملزم به پرداخت هزینه هایی بالغ بر ۲۰۰ تومان شود.

اما پس از انتقادات متعدد نسبت به این تعرفه‌ها، دو هفته پیش وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا از نظر وی استفاده از اینترنت موبایل به شکل آزاد و باز کردن یک صفحه با قیمتی حدود ۳۰۰ تومان از نظر او اینترنتی در شان ملت محسوب می شود؟‌ گفت: تعرفه‌هایی که طی هفته‌های گذشته برای اینترنت موبایل اعلام شده از سوی مردم با گلایه‌های متعدد مواجه شد، به همین دلیل قرار است که یکشنبه دو هفته دیگر این تعرفه‌ها به طور مجدد مورد بررسی و اصلاح قرار گیرند.

محمود واعظی در عین حال گفت: این موضوع در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مورد بحث قرار گرفته و تعرفه‌ای که در حال حاضر اعلام شده به نوعی پیشنهاد سه اپراتور بوده است. اما تصمیم گیری نهایی در این حوزه هنوز انجام نشده و یکشنبه دو هفته بعد در این زمینه تصمیم گیری نهایی صورت خواهد گرفت.

او گفت: طی این مدت ما نظرسنجی‌هایی را از مردم انجام دادیم و علاوه بر این کاربران از طریق روابط عمومی، شبکه‌های اجتماعی ما و یا سامانه ۱۹۵ نظرات متعددی را منتقل کردند و درباره هزینه بالای استفاده از اینترنت موبایل بدون فعال سازی بسته های تشویقی گفتند.

واعظی در ادامه گفت: از نظر ما هم اکنون این رقم، بالاست و من هم با شما هم عقیده هستم که با این تعرفه‌ها کاربرانی که بدون فعال سازی بسته‌های اینترنتی از اینترنت موبایل استفاده می‌کنند متضرر می‌شوند به همین دلیل دو هفته آینده تصمیم گیری نهایی در این زمینه صورت خواهد گرفت و حتما ما این ملاحظات را در نظر خواهیم گرفت.

وزیر ارتباطات در عین حال از مردم خواست در مهلت باقی مانده اگر نظری دراین خصوص دارند موضوع را از طریق روابط عمومی وزارت ارتباطات یا سامانه ۱۹۵ اطلاع‌رسانی کنند.

او در عین حال به بسته‌های تخفیفی اپراتورها نیز اشاره کرد: البته باید این را هم گفت که اپراتورها بسته‌های بسیار خوبی طراحی کرده‌اند و هر سه اپراتور بسته های تشویقی خوبی را در اختیار مردم قرار می دهند.

حال موعد دو هفته‌ای گفته شده به پایان رسیده و قرار بر آن است که فردا در جلسه کمیسیون تنظیم مقررات تعرفه‌های اینترنت موبایل بار دیگر مورد ارزیابی قرار گیرد. در شرایط فعلی انتظار می رود این بار در تدوین تعرفه‌های جدید اعضای کمیسیون تنظیم مقررات حقوق کاربران را با جدیت بیشتری مورد توجه قرار داده و منافع اکثریت را فدای درخواست تعرفه‌های بالای اقلیتی اپراتورها نکرده و تعرفه‌ای تعیین کنند که هم مانع استفاده مردم از اینترنت موبایل نشده و هم شرایط توسعه‌ای اپراتورها را مدنظر داشته باشد.

 

۱۷۲۳۱

 
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی