Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 4654
چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۱ ق٫ظ
فیروزآبادی:
فضای مجازی راه حل افزایش بهره‌وری
دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی گفت: فضای مجازی یکی از مهمترین راه حل‌ها برای افزایش بهره وری در کشور است.

ابوالحسن فیروزآبادی در مراسم معارفه اش اظهار کرد: برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز باید رشد هشت درصدی را طی کنیم اما این مهم دیگر بدون توجه به فنآوری اطلاعات و فضای مجازی ممکن نیست.

وی اضافه کرد: پیش از این نگاه‌ها برای رسیدن به رشد بیشتر عمدتاً‌ روی سرمایه گذاری‌های سنگین بود اما امروز فنآوری اطلاعات و فضای مجازی یک راه حلی برای افزایش بهره وری و در نتیجه رشد بالاتر است.

فیروزآبادی گفت: طبق بررسی‌ها ۱۸ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی به رشته های حوزه فنآوری اطلاعات و ارتباطات مرتبطند بنا براین می توان از این ظرفیت برای شکوفایی بیشتر اقتصاد، سلامت ،‌ تجارت و آموزش کشور بهره گرفت.

وی افزود: فضای مجازی چاقویی دو لبه است و می تواند مشکلات، دغدغه ها و ناهنجاری‌هایی را نیز ایجاد کند اما می توان با سیاستگذاری، برخی تهدیدات در این فضا را به فرصت تبدیل کرد که در این زمینه نخبگان باید نقش خود را ایفا کنند.

فیروزآبادی ادامه داد: امروز فضای مجازی فرصتی تاریخی برای کشور و جامعه نخبه ما قرار داده است و میزان بهره گیری از این فرصت به توانمندی‌ها و فعالیت‌های نخبگان ما بستگی دارد.

وی گفت: باید از ICT (آی سی تی) به عنوان راه حلی مهم برای جهش بیشتر کشور بهره گرفت.

فیروزآبادی همچنین از خدمات انتظاری دبیر سابق شورای عالی فضای مجازی تشکر کرد و افزود: دوران انتظاری به سختی طی شد و از تجربیات وی در شورای عالی فضای مجازی استفاده خواهیم کرد.

ابوترابی فرد: فضای مجازی پیشران توسعه کشور
نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: فضای مجازی می تواند پیشران توسعه کشور در همه عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی باشد.

ابوترابی فرد در مراسم معارفه دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: فضای مجازی یکی از مهمترین دستاوردهای انسانی است که فرصت‌های زیادی را در اختیار بشر و جوامع برای پیشرفت قرار می دهد.

وی با اشاره به تأکیدات مقام معظم رهبری در بهره گیری فراوان از فضای مجازی گفت: نزدیکترین راه برای کاهش فساد و ارتقاء و کارآمدی بیش از پیش نظام، تحقق دولت الکترونیک از طریق فضای مجازی است.

ابوترابی فرد افزود: باید همه تلاشمان را برای استفاده از این ظرفیت استثنائی به کار گیریم تا به اهداف مورد نظر بر اساس ابلاغیه مقام معظم رهبری در فضای مجازی دست یابیم.

نهاوندیان: باید در فضای مجازی به حریم خصوصی توجه شود
نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور حکم دبیر شورای عالی فضای مجازی را که به امضای رئیس جمهور (رئیس شورای عالی فضای مجازی) رسیده بود به ابوالحسن فیروزآبادی دبیر جدید این شورا اعطا کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در این مراسم گفت: باید در فضای مجازی همانند فضای حقیقی به آزادی، امنیت، مسئولیت پذیری، قانون گرایی، اخلاق و رعایت حریم خصوصی توجه شود.

نهاوندیان افزود: اگر لازمه رشد و عدالت در فضای حقیقی تأمین آزادی است در فضای مجازی نیز باید به این مهم دقت کرد و اگر در فضای حقیقی سخن از آزادی و امنیت می شود این مقوله ها در فضای مجازی نیز مهم است و نمی توان آن را شوخی گرفت و با تسامح از کنار آن گذشت بلکه باید امنیت تک تک شهروندان و اطلاعات در فضای مجازی تأمین شود و حاکمیت نیز آنرا تضمین کند.

وی ادامه داد: اگر در زندگی واقعی حریم خصوصی مهم است به همان اندازه در فضای مجازی نیز رعایت حریم خصوصی و اخلاق و مسئولیت پذیری و قانون ضروری است به ویژه اینکه بی توجهی به ملاک‌های اخلاقی فضای مجازی را از فرصت به تهدید تبدیل می کند.

نهاوندیان در پاسخ به این پرسش که رویکرد ما در برابر فضای مجازی چه باید باشد؟ گفت: برخی نگاهشان به این فضا شیفتگی و دلباختگی است و اهداف خود را فراموش می کنند اما برخی نیز می ترسند و گوشه نشینی می‌کنند در حالی که رویکرد باید فعال و مبتکرانه باشد و چنین رویکردی از پدیده های نو هراسی ندارد و با احساس غنای قوی ای که بر ارزش‌ها، ملاک‌ها و توانمندی های خود می بیند از این پدیده فرصت می سازد و ارزش و قواعد خود را به منصه ظهور می رساند.

وی اضافه کرد: ما نباید از این فضا بترسیم چرا که ما ملتی با فرهنگ و تمدن و با تجربه تاریخی هستیم که می توانیم شکل بندی های جدید ارزش و فرهنگ خود را تجلی دهیم.

نهاوندیان در ادامه با اشاره به پشت سر گذاشته شدن ۱۰ سال از زمان سند چشم انداز گفت: در ۱۰ سال گذشته به جای رشد هشت درصد رشد سه درصدی را به طور متوسط تجربه کردیم اما در ۱۰ سال باقیمانده برای رسیدن به اهداف چشم انداز باید از اقتصاد دانش بنیان و فنآوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان پیشران توسعه بهره گیریم و دولت نیز در این باره حمایت جدی خواهد کرد.

وی گفت: به طور قطع در برنامه ششم برای ایجاد اشتغال در محور فنآوری اطلاعات و ارتباطات سیاستگذاری خواهد شد چرا که اکنون بخش قابل توجهی از نیروی بیکار جامعه به سمت هر شغلی گرایش ندارند بلکه می‌توانند در ICT (فناوری ارتباطات و طلاعات)‌ جویای شغل شوند.

رئیس دفتر رئیس جمهور ادامه داد: دولت از شرکت‌های دانش بنیان حمایت خواهد کرد تا آنان نه تنها در بازارهای جهانی حضور یابند بلکه در این بازارها برنده رقابت شوند.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی