Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 2452
چهارشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۳ | ۲۲:۴۰ ب٫ظ
بستر آی‌پی مدیا:
مرگ زودرس تلویزیون تعاملی در ایران!
تقابل دیدگاه‌های رقابتی بر سر ارائه مجوز آی‌پی.مدیا در کشور بین سه نهاد وزارت ارتباطات، ارشاد و سازمان صداوسیما، ایران را از دستیابی به خدمات نوین بیش از پیش عقب خواهد انداخت.

قرار بود بعد از فراز و نشیب‌های بسیار بر سر مجوزدهی به ارائه خدمات صوت، تصویر و ویدئو بر بستر خطوط پرسرعت ثابت، این مجوز در قالب پروانه‌ای به شرکت سروش رسانه اعطاء شود تا با همکاری شرکت توسعه سامانه بهنگام غدیر، اولین مجری آی‌پی.مدیا در کشور باشد.

مهر ماه که تمام چشم‌ها به ارائه این مجوز دوخته شده بود، با اعلام خبر اینکه این شرکت نتوانسته انتظارات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی را برآورده سازد، خمار شد.

بنابراین مجوزی که قرار بود بعد از سال‌ها عقب افتادگی در این حوزه به یکی از شرکت‌های وابسته به سازمان صداوسیما اعطاء شود، به کما رفت تا همچنان شاهد عقب‌افتادگی هرچه بیشتر در این بخش باشیم و به عبارتی مردم کشور بار دیگر از دسترسی به خدمات نوین باز مانند.

تلویزیون تعاملی خدمات تلویزیونی، رادیویی، برنامه‌های درخواستی، صدا و موسیقی درخواستی، بازی و ارائه سرویس‌های خدمات عمومی را در بر می‌گیرد و از پروتکل Ip برای ارائه مدیا استفاده می‌کند.

در حالیکه پنج ماه پیش دلیل عدم اعطاء پروانه، عدم احصاء شرایط مدنظر رگولاتوری مطرح شد اما روز گذشته قائم‌مقام این سازمان در گفت‌وگو با تسنیم کوتاهی در این بخش را مربوط به انصراف سروش رسانه از دریافت مجوز آی‌پی.مدیا در زمان مدیریت ضرغامی اعلام کرد و گفت: سروش رسانه در آن زمان دنبال ادامه کار نیامد.

لطف الله سبوحی همچنین با اشاره به اینکه هیچ چالشی با این شرکت بر سر مجوز ارائه خدمات آی‌پی.تی‌وی نداشتیم اظهار کرد: تمام کارها را انجام داده بودیم و سروش رسانه هم قرار بود که بیاید و مجوز را از ما بگیرد اما در زمان مدیریت قبلی سازمان صداوسیما منصرف شدند.

اما نکته قابل تأمل این است که مجوز آی‌پی.مدیا مهرماه قرار بود به این شرکت داده شود که این اتفاق نیفتاد، بنابراین اگر ملاک را انصراف سروش رسانه از دریافت این مجوز بگیریم بنابراین هیچ توجیهی در حضور این شرکت در نمایشگاه‌های الکامپ و تلکام برای معرفی خدماتش نمی‌ماند.

اصولا شرکتی که از انجام کاری منصرف شده، دلیلی ندارد که دست به تبلیغات کاری که نمی‌خواهد انجام دهد، بزند.

قائم‌مقام رگولاتوری در این باره نیز گفت: اگر واقعا آمادگی دارند، پروانه‌شان تنها منتظر امضا و صدور است. با توجه به اینکه سروش رسانه ضمانت‌نامه‌هایش را هم داده است هیچ مشکلی پیش‌ و رو نیست.

اما شنیده‌ها حاکی از این است که رگولاتوری این شرکت (توسعه سامانه بهنگام غدیر) را موظف به تغییر اساسنامه برای ارائه مجوز خدمات این حوزه کرده و آنها نیز به این کار تن داده و عبارت‌هایی در اساسنامه خود جهت جلب نظر رگولاتوری انجام داده‌اند.

ظاهرا مجوز خدمات آی‌پی.مدیا که مدتی است به کلاف سر در گمی تبدیل شده ناشی از اختلاف نظرهای میان سازمان صداوسیما و وزارت ارتباطات است.

صداوسیما معتقد است با توجه به نوع خدماتی که قرار است بر بستر آی‌پی.مدیا ارائه شود، این سازمان متولی اول و آخر است و رگولاتوری نقشی در ارائه مجوز ندارد و اما در طرف مقابل هم وزارت ارتباطات خود را متولی بخش زیرساخت ارتباطات می‌داند و می‌گوید برای ارائه خدمات در حوزه مخابرات باید مجوزهای لازم را از این نهاد دریافت کنند.

پیش از این سه ضلع صداوسیما و وزارتخانه‌های ارشاد و ارتباطات برای مجوزدهی در بخش‌های محتوایی و مخابراتی در نظر گرفته شده بود اما اکنون هر کس خود را متولی اصلی می‌داند و حاضر نیست زیر چتر مجوز سایر بخش‌ها برود.

اکنون نیز پروانه‌های جدیدی از سوی رگولاتوری در حوزه اینترنت با عنوان ارائه خدمات ارتباطی ثابت (servco) در نظر گرفته شده که خدمات آی‌پی.مدیا را هم در بر می‌گیرد؛ یعنی مجوزی کلی به متقاضیان صاحب صلاحیت داده می‌شود که علاوه بر خدمات اینترنتی قادر به ارائه آی‌پی.تی‌وی هم هستند.

بنابراین شرکتی که تا پیش از این تنها به دنبال مجوز خدمات آی‌پی.مدیا بود در آینده‌ای نه چندان دور متضرر می‌شود زیرا ممکن است بازیگران دیگری به این عرصه بپیوندند که دست‌شان بازتر و در رقابت پیشتاز‌تر باشند.

البته این را هم نباید فراموش کرد که اگر بازیگر دیگری بخواهد در این عرصه ورود کند با توجه به انحصاری بودند ارائه خدمات صوتی و تصویری که در دست سازمان صداوسیما است، قطعا یک سر مجوزدهی این سازمان عظیم الجثه است و ممکن است همین رفتاری که از سوی رگولاتوری شاهد هستیم را مجددا از سوی نهادی دیگر شاهد باشیم.

این طور که به نظر می‌رسد اگر هیچ کدام از طرفین این سه ضلع از مواضع خود کوتاه نیایند، آی‌پی.مدیا در ایران راه‌اندازی نخواهد شد.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی