Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 2601
شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۳ | ۰۹:۰۲ ق٫ظ
مدیریت استراتژیک:
معرفی دوره دکتری مدیریت کسب و کار (DBA) با گرایش استراتژیک
دوره دکتری مدیریت کسب و کار (DBA) در ایران با گرایش استراتژیک ارائه می شود و دانشجویان پس از گذراندن دروس مرتبط، یعنی ۴۲ واحد درسی، لازم است رساله خود را نیز با رویکرد پژوهش کاربردی انتخاب و تحت نظارت اساتید مجرب به اتمام برسانند.

امروزه تعداد علاقه مندان به گذراندن دوره های MBA و DBA و دوره دکتری مدیریت استراتژیک در کشور رو به افزایش است و به همین رو دانشگاههای مختلف کشور اجرای این دوره ها را در دستور کار خود قرار داده اند.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم اخیراً از تازه ترین تصمیمات شورای برنامه ریزی آموزشی در خصوص رشته های MBA و DBA خبر داد و افزود: پیش از این رشته MBA را تحت عنوان ” مدیریت اجرایی ” می شناختند اما با تصویب شورای برنامه ریزی، نام این رشته به ” مدیریت کسب و کار ” تغییر یافت.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم درباره رشته DBA با ذکر توضیحاتی، خاطرنشان کرد: برخی از دانشگاهها در خصوص دکتری MBA سوالاتی مطرح کرده اند که باید اعلام کرد دکتری این رشته، هم اکنون تحت عنوان DBA و با عنوان ” آینده پژوهی ” در وزارت علوم تصویب شده که در واقع یک دوره مدیریت استراتژیک به شمار می آید.

در حال حاضر توسعه و بهبود در نظام های اداری و مدیریتی کشور و ارتقاء استاندارد زندگی در آن مستلزم بهبود و ارتقاء کیفیت مدیریت در سازمان های اقتصادی و اجتماعی است و با بهبود و توسعه مدیریت میتوان بهره وری را افزایش داد و از ظرفیت ها و امکانات موجود و بالفعل، کالا و خدمات بیشتری را تولید و عرضه نمود و ظرفیت های زیادتری را بوجود آورد.

دانشگاه صنایع و معادن ایران نیز دانشگاه پیشرو در این زمینه بوده و این دانشگاه در جلسه ۳۲۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی و در مورخ ۲۱/۱۰/۱۳۷۲ با حضور ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی، ریاست مجلس شورای اسلامی، وزیر فرهنگ و آموزش عالی و تمامی وزرای دست اندرکار و بسیاری از شخصیتهای علمی – فرهنگی کشور مطرح گردید و پس از استماع مشروح نظرات موافق و مخالف، با در نظر داشتن آئین نامه سال ۱۳۶۴، با اکثریت آراء، تاسیس دانشگاه علمی – کاربردی صنایع و معادن ایران در کلیه مقاطع تا سطح دکترا مورد تصویب قرار گرفت.

واژه علمی کاربردی در عنوان این دانشگاه تاکید بر کاربردی بودن فرآیندهای آموزشی و پژوهشی آن داشته و بعد از تاسیس این دانشگاه بود که وزارت علوم مجوز تاسیس دانشگاه جامع تکنولوژی را صادر نمود و متعاقباً به دانشگاه جامع علمی کاربردی تغییر نام یافت.

شورای عالی انقلاب فرهنگی، در آن تاریخ به صراحت موافقت خود را برای تاسیس دانشگاه علمی کاربردی صنایع و معادن ایران که دارای دوره های آموزشی کاردانی تا دکتری باشد صادر نموده و برای آن محدودیتی نه از نظر مقاطع تحصیلی و نه از جهت رشته و گرایش قائل نگردید.

این دانشگاه زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران قرار دارد و اساسنامه دانشگاه در جلسه مورخ ۱۸/۱/۷۵ در ۱۳ ماده و ۲ تبصره به تصویب شورای گسترش آموزش عالی رسیده است.

برای دوره دکتری مدیریت استراتژیک، دانشجویان این دوره از بین داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ارشد (با ارزش علمی یا استخدامی) و دارای تجربه قابل قبول هستند از طریق مصاحبه و آزمون اختصاصی برگزیده می­شوند و ۴ سال سابقه کاری مرتبط با مدیریت (برای دارندگان مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع و مدیریت و کسانیکه مدرک MBA  دارند ۲ سال سابقه) کار الزامی است.

DBA شامل یک رساله، پایان‌نامه یا پروژه جامع پایانی است که طی یک دفاعیه رسمی باید به تصویب و تایید اعضای کمیته بازبینی صلاحیت‌های دانشگاه برسد، و فارق التحصیلی وقتی به دانشجو اعطا می‌شود که دروس، امتحانات و تحقیقات مکتوب را با موفقیت به پایان برساند و پایان‌نامه او نیز به تصویب برسد.

در دکتری DBA مباحث کاربردی تجارت متمرکز است و نتایج حاصل از این تحقیقات مستقیما به تخصص یا حرفه دانشجو مرتبط است و تحقیقات هم تئوری و هم عملی بوده و این رشته امروز در بسیاری از دانشگاههای معتبر دنیا تدریس میشود.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی