Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 3896
شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۴ | ۱۲:۱۸ ب٫ظ
مهندس ولی زاده:
مهاجرت از نسخه فعلی پروتکل اینترنت به نسخه شش نیازمند تغییرات زیاد است
مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، گذر از نسخه فعلی پروتکل اینترنت (IPv4) به نسخه جدید ( IPv6) را نیازمند تغییرات بسیار دانست.

بهنام ولی زاده افزود: این تغییرات در حد شبکه ارتباطی نیست، بلکه دیتا سنترها، هاست ها و تمام نرم افزارهای تحت وب بایستی این تغییرات را همزمان پشتیبانی کنند، از این رو، دو سه سال زمان برده تا IPV4 به تدریج حذف شود.

وی گفت: البته کار در بحث زیرساخت ارتباطی ساده تر است و تقریباً تجهیزاتی در چند سال گذشته توسط اپراتورها اعم از شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات ایران و شرکت های مخابرات استان ها، اپراتورهای PAP و اپراتورهای همراه خریداری، نصب و راه اندازی شده است.

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، افزود: یعنی بیش از ۹۰ درصد تجهیزات، قابلیت پشتیبانی دارند و کمتر از ۱۰ درصد تجهیزات قدیمی ممکن است، قادر به پشتیبانی نباشند.

وی دشوارترین بخش مهاجرت را نرم افزاری خواند و گفت: مشکل اینجاست که اکثر نرم افزارهای کاربردی اداری مانند سیستم برنامه ریزی، مالی، نیروی انسانی، تردد که تحت وب و داخلی هستند، پشتیبانی نمی کنند و با این تغییر، دیتا سنترها و نرم افزارهای تحت شبکه باید مهاجرت کنند.

برپایه گزارش روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ولی زاده با بیان اینکه مهاجرت کامل و یک دفعه با توجه به موضوع فوق امکانپذیر نیست، تصریح کرد: از این رو، باید به صورت دو پشته ای (Dual Stack) جلو رفت و همزمان هم IPv4 و هم IPv6 پشتیبانی کرد.

مدیرکل مدیریت یکپارچه شبکه ملی اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، گفت: امسال کار شروع شده و کم کم شبکه را تغییر می دهیم و در دو سال آتی پشتیبانی همزمان خواهیم داشت.

ولی زاده با اشاره به تناسب سرمایه گذاری به نسبت بازدهی، ادامه داد: فناوری این حوزه روز به روز در حال تغییر است و باید متناسب با تغییرات آن جلو رفت و نباید به گونه ای سرمایه گذاری کرد که عملاً بعدها بی فایده باشد.

وی با اشاره به تصویب دستورالعملی در شورای عالی فناوری اطلاعات کشور در سال گذشته، اظهار داشت: طبق این برنامه هیچ دستگاهی اجازه خرید تجهیزات و نرم افزارهایی که IPv6 را پشتیبانی نکنند، ندارد.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی