Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 5958
پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۱:۲۰ ق٫ظ
نابسامان بودن وضعیت اشتغال بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل IT در کشور
وی افزود: امیدواریم در دولت کنونی که یک دولت الکترونیک است، زمینه اشتغال کامل آنها فراهم شود. مهندس نصرالله جهانگرد در مراسم افتتاحیه دومین کنفرانس وب‌پژوهی، این موضوع را یکی از جذاب‌ترین و پرشتاب‌ترین موضوعات حوزه وب دانست و افزود: برگزاری چنین کنفرانس‌هایی موجب افزایش شناخت در خصوص جنبه‌های علمی و پیچیدگی‌های دنیای وب خواهد […]

وی افزود: امیدواریم در دولت کنونی که یک دولت الکترونیک است، زمینه اشتغال کامل آنها فراهم شود.

مهندس نصرالله جهانگرد در مراسم افتتاحیه دومین کنفرانس وب‌پژوهی، این موضوع را یکی از جذاب‌ترین و پرشتاب‌ترین موضوعات حوزه وب دانست و افزود: برگزاری چنین کنفرانس‌هایی موجب افزایش شناخت در خصوص جنبه‌های علمی و پیچیدگی‌های دنیای وب خواهد شد.

وی در ادامه تصریح کرد: در بین تمام نوآوری‌هایی که در حوزه وب صورت گرفته به جرات می‌توان گفت موضوع وب یکی از پرسرعت‌ترین ابزار نوآوری در تحولات IT و یکی از پرکاربردترین موضوعات در فضای عمومی محسوب می‌شود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با تاکید بر این که امروز جریانات بسیار متنوعی در حوزه وب پژوهی و ابزارهای مربوط به آن خلق شده است، گفت: از زمانی که یک پدیده نوآوری و خلق می‌شود تا به حوزه تجاری سازی و کاربردی تبدیل شود، این فضای وب است که کوتاه‌ترین زمان برای ورود محصول به بازار را فراهم می‌کند. به همین دلیل امروزه ایده‌های بسیار نو در این حوزه خلق شده‌اند و این نوآوری‌ها نیز بر اساس نیازها روز به روز افزایش می‌یابد. به همین دلیل وب یکی از قدیمی‌ترین نوآوری‌ها در گسترش و بکارگیری اینترنت و توسعه دانش به حساب می‌آید.

مهندس جهانگرد به نقش موثر وب در دنیای اقتصاد و ثروت‌آفرینی اشاره کرد و گفت: در دنیای امروز ثروت‌آفرینی به سه عامل سرمایه‌ نیروی انسانی و تکنولوژی نیاز دارد. در واقع تکنولوژی به عنوان یک عامل استراتژیک در ساز و کار اقتصادی، فنی، تجاری، فرهنگی، اجتماعی و به طور کلی ثروت آفرینی و قدرت آفرینی نقش ایفا می‌کند.

به گفته معاون وزیر ارتباطات کشورهایی که در حوزه تکنولوژی حرفی برای گفتن نداشته باشند، نمی‌توانند به توسعه، کسب ثروت و قدرت دست یابند.

وی یادآور شد: قبل از ورود تکنولوژی و IT اساسا هیچ کشوری که درآمد سرانه بالای ده هزار دلار در سال داشته باشد، وجود نداشت.

ایران در ۳۵ سال پیش به عنوان یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه تنها دو هزار دلار درآمد سرانه داشت، اما امروزه تکنولوژی به خصوص IT موجب شده که کشورهایی نظیر سنگاپور و کره که فقیر محسوب می‌شوند، درآمد سرانه بالای ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار در سال داشته باشند.

مهندس جهانگرد با تاکید بر این که حدود ۱۷ تا ۱۹ درصد ظرفیت دانشگاه‌های کشور به رشته‌های IT اختصاص داده شده است، افزود: سالیانه ۲۰۰ هزار نفر در رشته‌های IT فارغ التحصیل می‌شوند، در حال حاضر بیش از یک میلیون فارغ‌التحصیل این رشته وجود دارد؛ اگر چه وضعیت تحریم اشتغال این نیروها را با مشکل مواجه کرده است، اما این فار‌غ‌التحصیلان به عنوان یک ثروت در جامعه محسوب می‌شوند و امیدواریم در دولت الکترونیکی جدید وضعیت اشتغال آنها بهبود یابد.

رییس سازمان فناوری اطلاعات به برنامه‌های انجام شده دولت برای الکترونیکی کردن دستگاه‌ها اشاره کرد و افزود: در بخش دولت الکترونیک از سال گذشته برنامه‌های جامعی را به تصویب شورای عالی فناوری اطلاعات رساندیم و در این معماری جامع تقسیم کار بخشی و توسعه‌ای انجام شده است و همه دستگاه‌های کشور در حال طراحی وب سایت دولت الکترونیک هستند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک مرکز مراجعه خدمات نیز راه‌اندازی شده است که بیش از ۱۱۵ دستگاه کشور به آن متصل هستند و بررسی می‌شود که تمامی دستگاه‌های کشور شناسنامه رسمی حقوقی داشته باشند. در این راستا نیز ۶۹ دستگاه مورد بررسی قرار گرفتند، به طوری که در شرایط فعلی ۲۶ دستگاه پرتال رسمی دارند.

۵۶۵۶
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی