Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 4799
یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ | ۱۶:۲۳ ب٫ظ
امنیت اطلاعات:
نهادهای امنیتی پیام های تلگرام را کنترل می کنند؟!
تلگرام ادعا می‌کند نسبت به رقبای اصلی خود یعنی واتس‌ اپ و لاین، امنیت بیشتری دارد. حتی یک دوره مسابقه برای هک‌کردن اطلاعات رمزگذاری‌ شده برگزار کرد که ۲۰۰‌ هزار بیتکون برای برنده آن درنظر گرفت.

نهادهای امنیتی پیام های تلگرام را کنترل می کنندبه گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان، تلگرام مدعی است اشخاص ثالث و حتی مدیرانش هم به اطلاعات کاربران دسترسی ندارند و می‌گوید پیام‌ها و فایل‌ها دارای یک دوره زمانی خود تخریبی است که بعد از مدتی پس از خوانده‌شدن، حذف می‌شوند.

اما به ‌نظر می‌رسد این ادعا حداقل برای کاربران ایرانی رد شده است، زیرا طی روزهای اخیر در گروه‌های تلگرامی متنی به ‌همراه لینک وب‌ سایت چت تلگرام انتشار یافته مبنی‌ بر اینکه «با توجه به اینکه گفته شده بود تلگرام محیطی امن نسبت به سایر رقبا برای کاربرانش ایجاد کرده است، لازم می‌دانم به اطلاع برسانم چت کلیه گروه‌ها در سایت تلگرام قابل مشاهده است.»

آدرس لینکی که در این متن به آن اشاره شده، telegramchats نام دارد. حال، کاربران با مشاهده چنین پیامی در گروه‌هایی که عضو شده‌اند، نگران شبکه ارتباطی خود مبنی بر رصد مطالب هستند.

تا پیش از این مسئله، تلگرام به یکی از ابزارهای موبایلی کاربران ایرانی تبدیل شده بود و به دلیل انتشار برخی اخبار مبنی بر عدم امنیت در شبکه‌هایی مانند وایبر و واتس‌اپ و رصد اطلاعات، شاهد هجوم قابل ‌توجهی از کاربران به ‌منظور استفاده از شبکه اجتماعی تلگرام بودیم؛ به نحوی که با بررسی ‌های صورت‌ گرفته شمار کاربران اپل از بارگذاری این برنامه کاربردی به بیش از ٣٠٠‌ هزار نفر می‌ رسد که با احتساب شمار مشترکان فقط برنامه ‌های کاربردی اندروید، به‌ نظر می ‌رسد بالغ بر ١,۵ میلیون ایرانی عضو این شبکه ‌های اجتماعی هستند.

همین موضوع موجب شده تا براساس رتبه ‌بندی صورت ‌گرفته توسط الکسا و طبق میزان ترافیک ورودی- خروجی به سرور تلگرام، آمریکا با ٨۴‌ درصد اول و با اختلاف زیادی، ایران با ٣.٧ ‌درصد دوم قرار گیرد. اما امنیت مورد ادعای تلگرام چیز بیشتری از اپلیکیشن‌ها و صفحه‌هایی که از SSL استفاده می‌کنند، نیست.

اگر از تلگرام برای افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی استفاده می‌کنید، باید بدانید که درحال‌حاضر، هکرهای کار بلد می‌توانند پیام‌ های شما را خوانده یا حتی متن پیام ‌های شما را بازیابی کنند. اما چالش اصلی پیش ‌آمده در گروه‌ های فارسی چیست؟ به‌ نظر می ‌رسد آنچه تحت عنوان متن پیام یاد شده به ‌همراه لینک وب ‌سایت چت‌ تلگرام انتشار یافته، یک کرم – worm- بوده که این اکانت ممکن است برای نخستین بار توسط یک کاربر در یک گروه انتشار یافته باشد.

بنابراین هر کاربر دیگر درحالی‌که نیت خیر دارد اقدام به انتشار آن در گروه‌ های دیگر به‌ منظور هشدار به کاربران می‌کند، در حالی که او خود تبدیل به عامل تکثیر آن می‌شود. این حالت ممکن است حتی توسط یک ربات که در قالب یک کاربر خود را معرفی کرده، صورت گیرد.

اگر از تلگرام برای افزایش امنیت و حفظ حریم خصوصی استفاده می‌کنید، باید بدانید که درحال‌حاضر، هکرهای کار بلد می‌توانند پیام‌ های شما را خوانده یا حتی متن پیام ‌های شما را بازیابی کنند

بنابراین بهترین حالت این است که ادمین یا مدیر گروه به‌ محض مشاهده این پیام آن را حذف کند. از طرفی کاربران باید به این مسئله توجه کنند که با وجود ادعا هایی که مدیران شرکت ‌های تولید کننده اپلیکیشن‌ های موبایلی نسبت به حریم خصوصی افراد مطرح می‌کنند، نهاد های امنیتی می‌توانند با یک ‌سری تکنیک ‌های خاص اطلاعات و محتوای گروه‌ ها را رصد کنند.

محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفته بود سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات نظارت کاملی بر تمام شبکه‌های اجتماعی داشته که در این‌ میان با منتشرکنندگان محتواهای غیراخلاقی و شبکه‌ هایی که به انتشار مسائل امنیتی اقدام می‌کنند، برخورد می‌کنیم.

اما توصیه‌ ای که می‌توان حداقل به ‌کاربران تلگرام داشت، این است که برای چت‌ کردن می‌توانند از بخش secret chat استفاده کنند، زیرا در این بخش علاوه بر اینکه از پروتکل https استفاده شده، کاربران می ‌توانند برای نمایش متن ارسالی، زمان تعیین کنند تا پس از ارسال هر متن، پس از خوانده‌شدن، آن متن به‌ صورت خودکار حذف شود.

با اینحال بیشتر این موارد چیزهایی هستند که خود کاربران در شبکه های اجتماعی در مورد آنها صحبت میکنند و هیچ مدرک قابل استنادی در مورد شنود این شبکه ها تاکنون وجود نداشته است.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی