Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 6884
شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۵ | ۱۹:۲۰ ب٫ظ
به بهانه انتشار یک فیلم:
نگاهی به فیلم منتقدانه “اسنودن” به عنوان جاسوس آمریکایی
فیلم، داستان مامور سابق سازمان NSA آمریکا به نام ادوارد اسنودن (جوزف گوردون لویت) را روایت میکند که به طور ناگهانی هزاران اسناد محرمانه طبقه بندی شده را به خبرگزاریها لو میدهد!

ادوارد اسنودن نامی است که در چند سال گذشته برای دولت آمریکا یک کابوس تمام عیار به همراه داشته اما در عین حال برای برخی نقاط این کره خاکی از جمله کشورهای آمریکای لاتین، فرصتی فراهم کرد تا روحیه ضد آمریکایی شان با توجه به گفته های اسنودن مجدداً با صدای بلند فریاد بزنند. اسنودن کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده بود که در سال ۲۰۱۳ اسناد کاملاً محرمانه ای از جاسوسی دولت ایالات متحده از شهروندانش را منتشر کرد و دردسرهای فراوانی برای این کشور بوجود آورد.

داستان فیلم “اسنودن” در ژوئن ۲۰۱۳ اتفاق میافتد هنگامی که قهرمان فیلم (با بازی جوزف گوردون لویت) درهتلی درهنگ کنگ هزاران سند طبقه بندی شده NSA را به روزنامه نگارانی با نام هایلوراپویترس (ملیسالئو)، گلنگرینوالد (زاکاریکوینتو)، وایوان ماکسویل به (تامویلکینسون) توزیع میکند. در حین مصاحبه با دو مرد و یک زن ، خاطرات و لحظات مهم زندگی اش در قالب فلش بک نمایش داده میشوند.این فلش بک هاصحنه هایی از آموزش های دریایی او در سال ۲۰۰۴؛ ملاقات نامزدش لیندسیویلز (شایلنوودلی) در یک کافه و بدنبال آن همراهی آنلاینش با وی ، تعامل با مربی سازمان سیا، کربن اوبرایان (ریس ایفانز)؛ تشدیدسوءظن وی درمورد “شنود مکالفات تلفنی” توسط NSA و سیا؛ وتصمیم نهایی اش برای آگاه کردن عموم از این شرایط را نشان میدهد.

اسنودن پس از این افشاگری ابتدا به هنگ کنگ و سپس به قصد سفربه کوبا سوار هواپیما شد اما در میانه راه در مسکو متوقف شد و در همان جا نیز پاسپورت آمریکایی اش باطل اعلام شد تا او راهی جز ماندن در مسکو و اعلام پناهندگی در این کشور نداشته باشد. در واقع به دلیل اینکه ایالات متحده تقریباً تمام کشورهای جهان از جمله اکوادور را بابت اعطای پناهندگی به ادوارد اسنودن تحت فشار قرار داده بود، این کارمند سابق چاره ای جز ماندن در روسیه و درخواست پناهندگی از این کشور مقابل خود ندید و تاکنون نیز در این کشور اقامت گزیده است. در حال حاضر اتهامات فراوانی علیه ادوارد اسنودن در آمریکا مطرح می باشد. از خیانت به کشور گرفته تا افشای سندهای محرمانه که هر کدام به تنهایی می توانند ده ها سال زندان برای او به همراه داشته باشند.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Snowden/thumbs/phoca_thumb_l_6.jpg

پس از افشاگری های اسنودن بخشی از جامعه جهانی مخالف و بعضی نیز موافق انجام فعالیت های او شدند. مخالفین اسنودن افشای اسناد محرمانه کشور را یک خیانت آشکار به کشور و تضعیف جایگاه ایالات متحده در جهان قلمداد می کنند و در نقطه مقابل، موافقان اقدامات اسنودن را احترام به آزادی بیان و تلاش در جهت بهبود آن در جهان می دانند. در این وضعیت، اولیور استون که همواره از منتقدان سیاست های آمریکا بوده، تصمیم گرفت تا فیلمی براساس زندگی ادوارد اسنودن تهیه نماید تا مردم جهان بیشتر با فعالیت های این مرد آشنا شوند.

داستان فیلم رخدادهای مهم زندگی اسنودن ( در فیلم با بازی جوزف گوردن لویت ) از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۳ که افشاگری های وی جنجال های فراوانی بپا کرد را نشان می دهد. اسنودن ابتدا یک داوطلب ارتش برای ورود به میدان جنگ بود اما بعدها سر از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و همچنین آژانس امنیت ملی درآورد. وی زمانی که موفق شد به اسناد محرمانه دسترسی پیدا کند، برای نامزدش لیندسی ( شیلین وودلی ) توضیح می دهد که افشای این اسناد می تواند عواقب ویرانگری برای آنها به همراه داشته باشد اما…

همانطور که اشاره شد، استون از جمله فیلمسازان معترض به سیاست های آمریکاست و از این جهت می توان ردپای نظرات شخصی اش را در ساخت فیلم « اسنودن » نیز جستجو کرد که رویه بی طرفی آنطور که شایسته است پیش نگرفته. ادوارد اسنودن در فیلم « اسنودن » یک کارمند وظیفه شناس تلقی می شود که همواره نگران امنیت و جاسوسی هاست و همین امر باعث می شود تا او پس از مدتی دچار وحشت شده و تلاش کند تا این رویه را برای همیشه تغییر دهد. این بخش از ماجرا را می توان از دیدگاه موافقان فعالیت های اسنودن دانست که به اندازه کافی شرح و به آن پرداخته می شود.

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Snowden/thumbs/phoca_thumb_l_5.jpg

اما هنگامی که زمان بررسی مواضع مخالفین اسنودن می رسد، اولیور استون تا حدود زیادی عقب نشینی می کند و خیلی قهرمان داستانش را در منجلاب قضاوت شدن به عنوان خیانتکار و کسی که اسناد محرمانه یک کشور را بصورت غیرقانونی منتشر کرده، قرار نمی دهد. در واقع فیلم بطور مشخص تمام تلاش زیرکانه خود را به کار می بندد تا ادوارد اسنودن را در ردیف متهم قرار ندهد و اگر هم گاهاً اشاراتی به این موضوع می کند، بلافاصله آن را برطرف می کند تا مخاطب خود تصمیمی برای قضاوت در اینباره نگرفته باشد.

سر و شکل سینمایی بخشیدن به زندگی اسنودن نیز یکی از سوالات مهم پیش از اکران اثر بود که حالا با نمایش فیلم باید گفت که این نگرانی بجا بوده چراکه هیچ نکته سینمایی در « اسنودن » به چشم نمی خورد. در این فیلم تنها داده های اطلاعاتی با سرعت فراوان برای مخاطب شرح داده می شوند تا وی درجریان اتفاقاتی که رخ داده قرار بگیرد. اما ما در این میان از خود اسنودن چه چیزی متوجه می شویم؟ فیلم برای پاسخ دادن به این سوال یک درام نصفه و نیمه و تا حدود زیادی بی ارزش میان او و لیندسی ایجاد می کند که راضی کننده نیست.

از طرف دیگر استون در یک سوم پایانی در یک تصمیم عجیب ضرباهنگی سریع به داستان می دهد تا همانند « آرگو » ، تماشاگر دچار استرس از سرنوشت قهرمان داستانش شود اما با توجه به اینکه تقریباً تمام مردم جهان از کودک گرفته تا بزرگسال از سرنوشت این مرد آگاه هستند، این ضرباهنگ سریع می تواند خسته کننده ترین و بی رمق ترین هیجان ممکن در هنگام تماشای یک فیلم باشد!

http://moviemag.ir/images/phocagallery/9017/Snowden/thumbs/phoca_thumb_l_4.jpg

« اسنودن » در مجموع اثری کم فروغ از اولیور استون محسوب می شود که همواره دیدگاه های انتقادی از سیاست های ایالات متحده داشته و همین ذهنیت باعث شده تا فیلمش بیشتر شبیه به دستپخت ذهن او برای مخاطب باشد تا اثری که به تمام زوایای داستان افشاگری های اسنودن می پردازد. وضعیت پیچیده داستان زندگی استون خیلی مناسب ساخت یک فیلم سینمایی نبوده و نخواهد بود و چنانچه شما بخواهید از این وضعیت یک فیلم سینمایی بسازید، احتمالاً موفق تر از « اسنودن » استون نخواهید بود.

استون از پس بعضی چیزها بخوبی بر میاید. توضیحات قابل فهم فیلم از آنچه NSA میتواند برسر ملت آورد، اقدام برای رفع این خطر را توجیه میکند.یکی از این مسائل، شنود مکالمات تلفنی است.

در یکی ازسکانس های فیلم یک برنامه جستجو اختصاصی،میلیاردها ایمیل شخصی، وبلاگ و غیره را برای یافتن پیام های تهدید آمیز علیه جرج بوش مورد بررسی قرار میدهد.همچنین ادعاهایی میشود مبنی بر اینکه آژانس های امنیتی همه ی موبایل ها را هک میکنند و میتوانند همه وب کم ها، حتی اگر خاموش باشند را فعال کنند.پارانویا درمورد نظارت دولت زمانی قابل فهم می شود که مقایسه ای داشته باشیم بین آنچه اسنودن ثابت کرده که دولت انجام داده و آنچه که دولت میتواند انجام دهد.ممکن است که فیلم به طور کامل در دراماتیزه کردن تمام عواملی که منجر به تغییردیدگاه شخصیت شده اند ناموفق باشد (از وطن پرستی جناح راستی به افشاگری ناراضی)، امانشان میدهد که دولت چگونه میتواند در زمان حفاظت از خود، غیراخلاقی و بی رحمانه عمل کند.آژانس های امنیتی برای حفاظت شهروندان وجود ندارند، بلکه وجود دارند تا از رازهای خودشان مراقبت کنند.

فیلم با تغییر جالب توجهی پایان بندی میشود.در سکانس آخر که اسنودن در حال صحبت کردن است ، یک لپ تاپ صورت او را هنگامی که دوربین از جلوی او گذار میکند برای لحظه ی کوتاهی مخفی مینماید. در آن لحظه جوزف گوردن لویت با ادوارد اسنودن واقعی جایگزین شده است.هرکسی که کنجکاو به دانستن موضوع فیلم باشد خواهد دانست که طریقی که اسنودن زندگی اش را از نو میسازد رها شده است.با اینکه فیلم مسائلی سیاسی را به نفع خودش بیان میکند از اهمیت دستاورد های ادوارد اسنودن و چیزی که فاش کرده نمیکاهد. اسنودن میتوانست فیلم مهمی باشد.قطعا فیلم المان های مهمی را دارست . اما متاسفانه برخلاف موضوعش، خود فیلم معمولی است و به راحتی فراموش میشود.

این جاسوس افشاگر و کار وی را بیشتر بشناسید
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی