Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 2416
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۶ ب٫ظ
مطابق خبرها:
چه سیم‌کارت‌هایی شنود می‌شوند؟
آیا براستی ماجرایی که شنود سیم‌کارت‌های این اپراتور توسط سازمان‌های جاسوسی خارجی در ایران، آن هم به صورت گسترده، امکانپذیر است؟ آیا تاکنون مکالمات هیچ یک از کاربران ایران مورد شنود قرار گرفته یا اطلاعات آن‌ها به سرقت رفته است؟

همه چیز از گزارش نابغه فناوری فراری امریکا شروع شد سایت اینترسپت با انتشار گزارشی تازه از ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) وكالات الأمن القومي الأمريكية وبريطانيا العظمى للتعاون في القرصنة بطاقات SIM من شركة جيمالتو منذ عام 2010 كشف النقاب,fa.

انتشار گزارشی با تیتر «جاسوسی امریکا و انگلیس از سیم‌کارت‌های ایرانسل»، در یکی از خبرگزاری های داخلی در چند روز گذشته، با واکنش گسترده کاربران این اپراتور و حتی نمایندگان مردم در مجلس روبه‌رو شد و سؤال‌های متعددی در ذهن شهروندان ایجاد شد.

آیا براستی ماجرایی که شنود سیم‌کارت‌های این اپراتور توسط سازمان‌های جاسوسی خارجی در ایران، آن هم به صورت گسترده، امکانپذیر است؟ آیا تاکنون مکالمات هیچ یک از کاربران ایران مورد شنود قرار گرفته یا اطلاعات آن‌ها به سرقت رفته است؟

ماجرایی که ادوارد اسنودن کلید زد

همه چیز از گزارش نابغه فناوری فراری امریکا شروع شد سایت اینترسپت با انتشار گزارشی تازه از ادوارد اسنودن پیمانکار سابق سازمان امنیت ملی امریکا (NSA) وكالات الأمن القومي الأمريكية وبريطانيا العظمى للتعاون في القرصنة بطاقات SIM من شركة جيمالتو منذ عام 2010 كشف النقاب,fa.

در گزارش اسنودن آمده است آژانس‌های امنیت ملی امریکا و بریتانیا یعنی(NSA) وGCHQ، قد توغلت إلى شبكة الكمبيوتر الداخلية جيمالتو، رموز ومفاتيح التشفير لسرقة المعلومات وفشلت في التنصت الهواتف مع بطاقات SIM، في جميع أنحاء العالم الشركة,fa.

بعض البرامج الضارة على أجهزة الكمبيوتر عند دخولهم شبكة GCHQ الداخلية جيمالتو، وقد تم الحصول على المعلومات المتوفرة لدى الوكالة,,fa,الشركة الفرنسية,,fa.

این شرکت فرانسوی- الهولندية هي واحدة من أكبر وأشهر الشركات المصنعة للرقائق ذكية للهواتف النقالة، والبطاقات المصرفية وجوازات السفر البيومترية في جميع أنحاء العالم والمؤسسات المالية في مختلف أنحاء العالم، والحكومة الهولندية وشركات مثل فودافون، AT,fa&T, تي موبايل,,en,فيريزون,,en,سباق ينظر بين زبائنها,,fa,شركة جيمالتو منذ عام 2007، واحدة من مقدمي بطاقة SIM المشغل المحمول,,fa, Verizon, Sprint در میان مشتریان آن دیده می‌شود.

این شرکت با درآمد سالانه بیش از ۲میلیارد یورو در ۸۵کشور جهان فعالیت می‌کند و بیشتر اپراتورهای کوچک و بزرگ جهان، سیم‌کارت‌های خود را از طریق این شرکت تأمین می‌کنند. به دنبال انتشار این خبر توسط اینترسپت، سایت Forbes نیز در مقاله‌ای مفصل به تحلیل این ماجرا پرداخت و در بخشی از مطلب خود از MTN Irancell به عنوان یکی از مشتریان شرکت Gemalto یاد کرد و اذعان داشت که حریم شخصی کاربران این اپراتور ممکن است در معرض خطر باشد که البته این موضوع نگرانی‌هایی را در بین مردم ایجاد کرد.

رمزگذاری سیم‌کارت‌ها در داخل

آرش کریم‌بیگی مدیر روابط عمومی اپراتور دوم درباره گزارش اینترسپت و همچنین خبری که در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شده است به روزنامه ایران گفت: شرکت Gemalto از سال ۲۰۰۷ تاکنون، یکی از تأمین‌کنندگان سیم‌کارت این اپراتور تلفن همراه بوده است.

ورغم أن الشركات الأخرى قد تم شراؤها ولكن النقطة هي أن عملية الشراء كانت بطاقة SIM الخاصة، بحيث عيد الميلاد في الشراء، مجموعة الشرائح فقط SIM,,fa,SIM الخام,,fa (سیم‌کارت خام) را خریداری می‌کند و کلیدهای رمز (ki) مربوط به همه این سیم‌کارت‌ها در ایران و توسط یک شرکت ایرانی تعیین و روی سیم‌کارت ثبت می‌شود. ,fa.

وبطبيعة الحال، وقالت MTN، ومشغل للهاتف المحمول الوحيد في البلاد وسعيد أسكاري، مدير شركة الاتصالات MCI في مقابلة مع واحدة من المواقع في هذا الصدد أن MCI، بطاقات SIM الآن من شركتين محليتين وتشترى من قبل أبدا مباشرة من جيمالتو Khrydnkrd,fa.

به هرحال موضوع اینجاست که همراه اول به احتمال زیاد در سال‌های گذشته، از طریق شرکت‌های واسطه، سیم کارت‌هایی را از Gemalto خریداری کرده است. حال مشخص نیست که کلیدهای رمز (ki) مربوط به این سیم کارت‌ها توسط Gemalto تولید شده‌اند یا همراه اول نیز مانند ایرانسل، تعیین و ثبت کدهای رمزنگاری شده را در داخل ایران انجام داده است.

چرا پای اپراتور دوم به میان آمد؟

اپراتورهای تلفن همراه چه تعداد سیم‌کارت از این شرکت خریداری کرده اند؟ دراین باره یک منبع آگاه در شرکت Gemalto با بیان آمار فروش سیم‌کارت‌های این شرکت به اپراتورهای تلفن همراه ایران به روزنامه ایران گفت: در سال ۲۰۱۴ اپراتور همراه اولد(MCI) حدود ۹میلیون سیم‌کارت از این شرکت خریداری کرده است که این رقم در سال ۲۰۱۳ نیز ۱۱میلیون سیم‌کارت بوده است. ووفقا للمصدر، شراء الناقل في عام 2011 و 2012، كانت ما مجموعه 20 مليون بالمشترك,fa.

همچنین به گفته این منبع آگاه اپراتور رایتل نیز در سال ۲۰۱۴ حدود یک میلیون سیم‌کارت از شرکت Gemalto خریداری کرده است.

,fa

وقال مصدر,,fa,حيث اعترضت اتصالات هاتفية,,fa: در گزارش اینترسپت کلمه اپراتورهای ایرانی آمده ولی تنها نام ایرانسل آورده شده است چون فقط ایرانسل است که به طور مستقیم از این شرکت چیپ‌ست خریداری می‌کند و اسنادش نیز موجود است ولی بقیه اپراتورها، این سیم‌کارت‌ها را به صورت واسطه‌ای توسط برخی شرکت‌های وابسته به نهادهای خاص خریداری می‌کنند و به همین دلیل نام این اپراتورها در اسناد وجود نداشته است که بخواهد نامی از آنها برده شود.

شرایط شنود مکالمات تلفنی

,fa. وفي هذا الصدد، تقول مصادر,,fa,مكالمات هاتفية تم التنصت، والظروف الفريدة تتطلب وفقط مع امتلاك المفتاح السري,,fa,لا يمكن أن تكون ناجحة في هذه المهمة,,fa: شنود مکالمات تلفنی، شرایط ویژه خود را می‌طلبد و تنها با در اختیار داشتن کلید رمز (ki)، نمی‌توان در این کار موفق بود. ,fa.

منذ تلك المحادثة؟,,fa,وفي هذا الصدد، تقول مصادر,,fa

منابع آگاه در این زمینه می‌گویند: متولی تأمین امنیت شبکه‌های ارتباطی، سیستم‌های امنیتی کشورها هستند و اپراتورها تنها ملزم هستند که براساس اصول پروانه رگولاتوری، سطح امنیتی را که سیستم امنیتی برای آنها تعیین کرده است ایجاد کنند؛ به بیان دیگر اپراتورها قفل‌ساز نیستند که امن‌ترین قفل جهان را تولید کنند ولی وظایف خود را بدرستی انجام می‌دهند.

,fa.
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی