Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 5631
پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۲۲:۱۹ ب٫ظ
یک هفته با آی‌تی: از اینترنت ارزان تا ساخت دیتا سنتر
طبق این آمار که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات با تکیه بر آمارهای جهانی اعلام شده، ارزان ترین سهم اختصاص یافته به استفاده از تلفن ثابت نسبت به درآمد خانوار در بین کشورهای منطقه، با اختلافی بیش از دوبرابر نسبت به کشور دوم (قطر)، متعلق به ایران است. در بخش پهن […]

طبق این آمار که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات با تکیه بر آمارهای جهانی اعلام شده، ارزان ترین سهم اختصاص یافته به استفاده از تلفن ثابت نسبت به درآمد خانوار در بین کشورهای منطقه، با اختلافی بیش از دوبرابر نسبت به کشور دوم (قطر)، متعلق به ایران است. در بخش پهن باند ثابت هم که اینترنت ارائه شده بر بستر تلفن ثابت یا همان ADSL را در بر می‌گیرد، کشورمان در بین ۲۰کشور، از نظر ارزانی هزینه نسبت به درآمد سرانه ملی رتبه دوم را بعد از کویت کسب کرده است. در بخش تلفن همراه نیز ایران در مقام پنجم ارزان ترین سهم قیمت تلفن همراه نسبت به درآمد سرانه ملی قرار دارد. به طور کلی، شاخص سبد قیمت ICT در ایران از متوسط این شاخص در منطقه و جهان کمتر است و این شاخص در ایران در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ به میزان ۱۶درصد کاهش یافته است که درصد عمده‌ای از این کاهش به علت کاهش تعرفه‌ها است که با اجرای طرح همکدی و ثابت نگهداشتن تعرفه‌ها در بخش تلفن ثابت اتفاق افتاده است و پیش‌بینی می‌شود، این نسبت در آمارهای سال ۲۰۱۵ باز هم کاهش یابد.
همچنین در این هفته فراخوان ساخت ایران، برای حمایت از کالای باکیفیت داخلی و کمک به افزایش توانمندی تولیدات ایرانی آغاز شد. مصرف‌کنندگان ایرانی بی‌شک یکی از بازیگران اصلی صنعت ایران‌ هستند. زیرا با خرید و حمایت از کیفیت‌های برتر ایرانی می‌توانند صنعت پیشرو بسازند. بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایرانی در راستای مسئولیت اجتماعی خود برای حمایت از تولید کنندگان محصولات باکیفیت داخلی فراخوان ساخت ایران را به راه‌انداخته است. این فراخوان با حضور مصرف‌کنندگان از کالاهای باکیفیت ایرانی تلاش دارد تا از طریق این حمایت، به افزایش توانمندی تولیدات ایرانی کمک کند. مخاطبان می‌توانند برند‌های محبوب خود را با توجه به حوزه فعالیت انتخاب کنند و رأی دهند. گفتنی است علاقه‌مندان با استفاده از هشتگ #made_in_ir می‌توانند با این فراخوان همراه شوند.
در عین حال در این هفته غلامرضا داداش‌زاده معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری از نصب و راه‌اندازی ایستگاه‌های ثابت اندازه‌گیری تشعشعات غیریون‌ساز تا ۱۸ گیگا هرتز در شهر تهران خبر داد و گفت: با راه‌اندازی این ایستگاه‌ها در ۷۰ نقطه از مناطق حساس ۲۲گانه شهر تهران که بیمارستان‌ها، مدارس و آسایشگاه‌های سالمندان را شامل می‌شود تشعشعات پرتوهای رادیویی و مایکروویو در نقاط مختلف شهر تهران به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای هفته از سوی رگولاتوری پایش می‌شود. اطلاعات ثبت شده در فرآیند پایش با استاندارد ملی میزان تشعشعات انطباق داده می‌شود و درصورت رعایت نکردن استانداردهای مربوط به این حوزه، با اپراتور متخلف مطابق با قوانین و مقررات برخورد می‌شود. همچنین در این هفته ناصرعلی سعادت، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور گفت: نخستین مرکز داده(دیتاسنتر) شمال کشور در منطقه آزاد انزلی با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته می‌شود. شرکت‌های عضو سازمان مناطق آزاد برای سرمایه گذاری در حوزه فناوری و ارتباطات در منطقه آزاد انزلی اعلام آمادگی کرده‌اند. با توجه به توانمندی و استعداد نیروی انسانی گیلان و منطقه و زیرساخت‌های مناسب منطقه آزاد انزلی برای سرمایه‌گذاری نخستین مرکز داده شمال کشور با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، اعلام آمادگی می‌کنیم. سرمایه گذاری در حوزه‌های فناوری را فرصت مناسبی برای کار آفرینی، اشتغالزایی و کسب درآمد کشور می‌دانیم و توسعه مبادلات و تجارت الکترونیک در منطقه آزاد انزلی به عنوان یکی از کانون‌های فعال اقتصادی شمال کشور از مهم‌ترین اهداف ما برای حضور در این منطقه است.

۵۶۵۶
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی