Page Info
Google PageRank Checker Powered by  MyPagerank.Net
کد خبر: 5482
پنجشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۸:۳۷ ب٫ظ
یک هفته با آی‌تی: از فیبرنوری تا کاربران فعال تلفن همراه
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین از گسترش همکاری‌های دوکشور درحوزه ICT و ماهواره خبر داد و گفت: درشرایط جدید، همکاری با کشور چین درحوزه ICT تحکیم می‌یابد. کمیته مشترکی برای پیگیری توافقات و مذاکرات میان دوکشور تشکیل می‌شود و تلاش می‌کنیم علاوه برشرکت‌های چینی که در […]

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با وزیر صنعت و فناوری اطلاعات چین از گسترش همکاری‌های دوکشور درحوزه ICT و ماهواره خبر داد و گفت: درشرایط جدید، همکاری با کشور چین درحوزه ICT تحکیم می‌یابد. کمیته مشترکی برای پیگیری توافقات و مذاکرات میان دوکشور تشکیل می‌شود و تلاش می‌کنیم علاوه برشرکت‌های چینی که در زمان تحریم با ایران همکاری داشته‌اند شرکت‌های جدیدی به بازار افزوده شوند.

همچنین وی از جایگزین شدن فیبر نوری به جای شبکه سیم مسی با همکاری شرکت‌های داخلی و خارجی خبر داد و گفت: پروژه برای انتقال داده به خانه شهروندان ایرانی در سال ۹۵ اجرا می‌شود. وزارت ارتباطات تلاش دارد با هدف افزایش سرعت و کیفیت انتقال اطلاعات بین شهروندان، شبکه فیبر نوری را جایگزین شبکه سیم مسی فعلی کند تا مردم بتوانند همگام با پیشرفت‌های جهانی از تکنولوژی‌های تازه تر استفاده کنند.

در عین حال در این هفته محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نخستین نشست بین‌المللی «سبک زندگی؛ سلامت، فرهنگ در فضای مجازی» از اختصاص هزار و ۲۰۰میلیارد ریال اعتبار برای تقویت کسب و کار، اشتغال و تولید محتوا در فضای مجازی و بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد و گفت: در گذشته پنج میلیون نفر از اینترنت استفاده می‌کردند که اکنون این میزان به ۲۰ میلیون نفر رسیده است.

در آغاز دولت یازدهم ۲۵۰ روستا و اکنون ۱۵ هزار روستا به شبکه اینترنت متصل شده است که تا پایان سال نیز این رقم به ۲۵ هزار روستا می‌رسد و تلاش می‌شود تا پایان سال آینده همه روستاهای دارای بیش از ۲۰ هزار خانوار از اینترنت برخوردار شوند. آماده این موضوع هستیم تا پهنای باند موجود در کشور را به ۴۰۰۰ گیگابیت بر ثانیه برسانیم به صورتی که استفاده از کل ظرفیت ایجاد شده برای پهنای باند داخلی ۸۰ درصد و برای اینترنت بین‌الملل به ۲۰ درصد می‌رسد.

در این هفته ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به ضرورت سیاستگذاری در فضای مجازی تأکید کرد و گفت که لازم است مبانی روشنی در این زمینه وجود داشته باشد. تدوین این کار منوط به توجه ویژه به اسناد بالادستی و ارزش‌های ملی و مذهبی نهادینه شدن عقلانیت مجازی است. دانشگاه‌ها باید در این حوزه اقدام‌های جدی به عمل آورند و این موضوع می‌تواند راهگشای بسیاری از مسائل از جمله سیاستگذاری باشد.

همچنین در این هفته آخرین گزارش دفتر بررسی‌های اقتصادی وزارت ارتباطات از وجود ۷۲ میلیون تلفن همراه فعال و ضریب نفوذ ۹۲٫۰۹ درصدی این فناوری ارتباطی در کشور خبر می‌دهد.
آمار اعلام شده از آخرین وضعیت اپراتورهای تلفن همراه تا پایان شهریورماه سال جاری در کشور حاکی از آن است که با‌وجود آنکه ۱۴۴ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۳۰۶ خط تلفن همراه در کشور واگذار شده اما در مجموع ۷۲ میلیون و ۸۶ هزار و ۳۰ خط تلفن همراه دایر و فعال است. همچنین ضریب نفوذ تلفن همراه در ایران ۹۲٫۰۹ درصد اعلام شده و اپراتور همراه اول با داشتن ۴۱ میلیون و ۲۹۱ هزار و ۸۱ مشترک فعال، بیشترین سهم را از بازار تلفن همراه به خود اختصاص داده است. ایرانسل ۷۴ میلیون و ۷۸۶ هزار و ۳۸۱ سیم‌کارت دائمی و اعتباری واگذار کرده است. رایتل در مجموع تعداد واگذاری خطوط این اپراتور ۴ میلیون و ۷۴۴ هزار و ۸۰۳ سیمکارت اعلام شده است.

۵۶۵۶
« اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران – آفاوا »

ارسال دیدگاه

تصویری
آخرین خبرها

تمامی حقوق مادی و معنوی متعلق است به پایگاه خبری، تحلیلی آفاوا
دارای مجوز پایگاه خبری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی